Arama

Senfoni Orkestrası' ndan Osmanlı müziği şöleni!

8 yıl önce


Senfoni Orkestrası' ndan Osmanlı müziği şöleni!
ad image
ad image

Cemal Reşit Rey (CRR) Senfoni Orkestrası, Osmanlı dönemine ait eserler ve müzik formlarından ilham alan çağdaş Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan bir konser verdi.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu'ndaki program öncesi yaptığı açıklamada bulunan CRR Genel Sanat Yönetmeni Ozan Binici, orkestranın "Geleneksel Osmanlı Müziğinin Cumhuriyet Dönemi Türk Bestecileri Üzerindeki Etkisi" başlıklı bir konser gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Orkestranın sadece Türk bestecilerin eserlerinden oluşan seriler oluşturduğunu aktaran Bilici, "Bu konser de o serinin bir parçası. Besteciler Yalçın Tura ve Muammer Sun varlıklarıyla bizi onurlandırdı. Yalçın Tura'nın eserinin ilk seslendirilmesi, bu akşam burada gerçekleşecek. Herkese keyifli bir akşam diliyorum" ifadesini kullandı.

CRR Senfoni Orkestrası Şefi Rengim Gökmen de orkestranın Türkiye'de bir besteci ismi taşıyan tek senfoni orkestrası olduğunu belirterek, "Yaklaşık 1 yıl önce aldığımız bir kararla, 'bu orkestra yalnızca Türk bestecilerin eserlerini seslendirsin' dedik. Bu salonun özellikle Türk bestecilerin eserlerine yer vermesini, genç besteciler için bir laboratuvar orkestrası olmasını diledik. Bu bakımdan, geçen yıldan beri bestecilerimize adanmış geceler tertip etmeye başladık. CRR Senfoni Orkestrası Türk bestecilerine daha da fazla yer verecektir" şeklinde konuştu.

Orkestra konserde, Yalçın Tura'nın "Peşrev", Hasan Ferit Alnar'ın "Kanun Konçertosu", Necil Kazım Akses'in "Bir Divandan Gazel", Evrim Demirel'in "Fasıl No 1", Muammer Sun'un "Yurt Renkleri" ile Ulvi Cemal Erkin'in "Köçekçe" eserlerini yorumladı.

 

Kaynak: AA

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Selim ber

Gerçekten muhteşem bir klip emeğine sağlık diyelim yolu açık olsun, hızlı ve etkili haber için takipdeyim 👍

1 yıl önce
ad image
ad image