Arama

Soğuk Havalarda Kulağınıza Dikkat Edin!!!

8 yıl önce


Soğuk Havalarda Kulağınıza Dikkat Edin!!!
ad image
ad image

 

Kulak donması nedir? Kulak donduğunda neler yapılmalı? Kulak soğukta kopar mı? Kimler daha çok dikkat etmeli?Soğuk Havalarda Kulağınıza Dikkat Edin!!!İşte haberin detayları;

Kış aylarında sıcaklığın sıfırın altına düştüğü yerlerde özellikle kulaklara dikkat etmek gerekiyor yoksa kulağınızı kaybedebilirsiniz.Uzmanlar kulağımızı sıcak tutmamız gerektiğini beklirtiyor.Yanlış bir hareket kulağımızdan olmamıza sebep olabilir.

Hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesiyle özellikle gece nöbetli mesleği olan polis, asker ve güvenlik görevlileri ile dağ sporuyla uğraşan sporcularda kulak donması görülebiliyor. Bunun için soğuğa karşı kesinlikle önlem almak gerekir ancak uzun süre soğuğa maruz kalan insanlarda bu risk her zaman için var. Kulağın altındaki kıkırdak oldukça sıkı yapışır ve incedir. Soğuğun etkisiyle önce damarlarda daralma gerçekleşir ve kulağın beslenmesi bozulur. Bu durum hissizlik ve uyuşmaya neden olur. Kulağın beslenmesi azaldıkça kulak donması dediğimiz olay meydana gelir. Bu durumlarda mutlaka hareket etmek ve vücutta kan dolaşımını artırmak gerekir.

Kulak Donması veya Kırılması Nedir?
Donma olayıyla karşılaşıldığında kulak ılık suyla yıkanabilir. Hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.Şağlık merkezinde kulağı yavaş yavaş ısıtıyorlar. Kulakta bir yanma ve kaşıntı hissi oluşuyor ancak çok uzun süre soğuğa maruz kalınır ve bu durum fark edilmezse maalesef önce organın üzerindeki cildin kaybı, sonrasında da tüm kulağın kaybına giden kulak kırılması veya kulağın tamamen kopması gibi ciddi durumlar olabilir.
Ani ısı değişimlerine çok dikkat edilmesi gerekiyor, kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonlarının arttığını, buna karşı alınacak en önemli önlemlerin düzenli beslenme ve uyku.

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image