Arama

Tavuk ayda kaç yumurta yapar

1 yıl önce


Tavuk ayda kaç yumurta yapar
ad image
ad image

Tavuk ayda kaç yumurta yapar sorusuna sabit bir cevap vermek doğru olmaz çünkü günümüzde pek çok tavuk türü vardır. Bu tür tavukların bakımı ve beslenmesi de farklı ortamlarda uygun koşullar mevcutsa istenilen yumurta üretimini sağlar. Klasik tavuk yetiştiriciliğinde daha iyi performans istiyorsanız verilen yemin kalitesinin yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Karışık diyet denilen farklı besin gruplarından oluşan bir diyete geçiş yapmak mümkündür. Örneğin buğday, arpa ve mısır gibi kaba yemler karıştırılarak harmanlanmış un yapılabilir.

 Yumurta Tavuğu Cinsleri;Lohman Brown, Ligorin ve Atak-S tavuklarıdır. Bu yumurtlayan tavuklar yılda ortalama 320 yumurta bırakabilir. Soğuğa en dayanıklı tavuklar; Brahman, Australop, Ameraucana ve Easters Egger'dir.

Yumurta tavuğu ırkları

Rhode İsland Red tavuk cinsi: 16- 20 adet

Lohman Brown tavuk cinsi: 23- 25 adet

Ligorin tavuk cinsi: 25 adet

Atak tavuk cinsi: 20- 22 adet

Et Tavuğu Türleri

 Hemen hemen tüm tavuk ırkları eti için kullanılabilse de, bazı tavuk ırkları yumurtaları veya güzelliklerinden çok etleri için özel olarak yetiştirilir. Et Tavuğu Türleri sadece eti için beslenirler. Bu tavukların et verimi yüksek olduğu için yetiştiriciler bu şekilde kazanıyor. Aşırı yem tüketiminin yanı sıra yumurtladıkları yumurta sayısından dolayı da piliç olarak kabul edilirler. Çabuk büyürler, ancak piliçler kolayca hastalanabilir.

hrnajans
hrnajans

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image