Arama

Tez Yazmaya Nasıl Başlanır?

2 yıl önce


Tez Yazmaya Nasıl Başlanır?
ad image
ad image

 

Aklınızdaki sorularınız belirlidir, tez yazmaya nasıl başlamalıyım diye düşünür, Tez yazarken nelere dikkat etmeniz gerektiğinin planını yapmamız gereklidir. Makale yazma kurallarına dikkat ederek tez yazmaya başlayabiliriz. İster lisans, ister yüksek lisans araştırmanız için bir tez yazıyor olun, belirli akademik yazım kuralları hiçbir yerde değişmez.

 Öncelikle, akademik  yazmanın temellerini bilmeniz gerekir. tez yazmayı öğrenmek istiyorsanız uygun olan tez danışmanlık ücreti bilgisi ile araştırma yapabilirsiniz.

Çalışma Yazılarınızın Resmi Olduğunu Unutmayın

Akademik yazılarınızda (tezler, makaleler vb.) resmi  dil kullanmalısınız. Argo kelimelerden veya resmi olmayan  ifadelerden kaçınmalısınız. Yazılarınızda belirli kurallara uygun yazarsanız sizin için zor olmayacaktır.

Bir Taslak Oluşturarak Başlayın

Yazmanın en zor kısmı yazıya başlamaktır. Her üniversitenin kendine özgü tez yazım kılavuzu farklı olmaktadır, çoğunlukla birlik de bütün tezlerde olması gereken bölümler vardır. Bunlar; Öz, Giriş, Teorik Arka plan, Yöntem, Bulgular, Sonuç ve Tartışmadır. Bu başlıkların bulunduğu bir taslak hazırlayın. Bu bölümlerde uygun olabilecek başlıkları belirleyin ve bölümlerin altına not edin. Bir taslak, işinizi kolayca tanımlamanıza ve yapılandırmanıza olanak tanır. Hazırladığınız taslak ile iş arkadaşlarınızdan geri bildirim alabilir ve daha kolay düzenleyebilirsiniz.

Büyük Resme Odaklanmayın. Bölümler Ve Paragraflar Yazarak Başlayın

Tezinizi hemen bitirebileceğinizi düşünmeyin. Bu nedenle, küçük adımlarla başlayalım. Seçtiğiniz bölüm ve başlıkların altına paragraflar yazmaya başlayabilirsiniz Paragraf yazarken paragrafların  kronolojik sırayı takip etmesi gerektiğini unutmayın. Tez yazımı içi tez danışmanlık Ankara  konusunda araştırma yapabilirsiniz

Bir “İçindekiler Tablosu” Hazırlayın

Belirlediğiniz bölüm ve başlıklardan bir “içindekiler tablosu” hazırlayın. Taslak halinde hazırladığınız içerikler işinize yarayacaktır. Her başlığın altında bahsedeceğiniz konunun bir açıklaması ve tarihçesi olmalıdır. Daha sonra temanın kendi perspektifi varsa yeni başlıklar ekleyebilirsiniz. Örneğin; Davranışsal Ekonomi > Davranışsal Ekonomi Tanımları > Davranışsal Ekonominin Tarihsel Gelişimi > Davranışsal Ekonomide Ampirik Yöntemler…

Belgeyi Okuyun

Yazmaya başlamadan önce çalışacağınız konular hakkında mümkün olduğunca çok okuyun. Konunuz, araştırmacıların bunu nasıl yaptıkları ve ne gibi yenilikler yaptıkları hakkında çokça araştırma yaptığınızdan emin olun. Her bir  başlığınız hakkında alabileceğiniz tüm farklı bakış açıları ve değerlendirmeler hakkında bilgi edinin. Bu  kesinlikle tez savunmanız sırasında size yardımcı olacaktır. http://tezdanismanlikhizmetleri.com/ sitesinden destek alabilirsiniz.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image