Arama

Zerrin Kara: “Sakal ve Bıyık Ekiminde Yenilikçi Yöntemler Kullanıyoruz!”

2 yıl önce


Zerrin Kara: “Sakal ve Bıyık Ekiminde Yenilikçi Yöntemler Kullanıyoruz!”
ad image
ad image

 

Ljubljana; batısında İtalya, kuzeyinde Avusturya'nın yer aldığı, Alpler’le Adriyatik Denizi’nin kesiştiği noktada bulunan, Slovenya’nın başkenti ve en büyük şehridir.

Türkiye’den Ljubljana’ya turistik, ticari, aile ziyareti, eğitim, çalışma gibi amaçlarla seyahat edecek kişilerin Slovenya’nın Türkiye için olan vize uygulamalarına bağlı olarak Slovenya vize başvurusu yaparak uygun Slovenya vizesini almaları gerekmektedir.

Türkiye'den Ljubljana'ya gidecek kişilere vize başvurularında danışmanlık hizmeti veren %92,4 onay oranlı akredite kuruluş Vizem.net'in danışmanlarına Slovenya vize işlemleri hakkında merak edilenleri sorduk.

Kimlerin Ljubljana Vizesi Alması Gerekir?

Türkiye’den Ljubljana’ya seyahat edecek Türk vatandaşlarından umuma mahsus (bordo) pasaport hamillerinin vize alması gerekmektedir. Diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Ljubljana’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Ljubljana Vizesi İçin Başvuru Evrakları Nelerdir?

Ljubljana vizesi için başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.


 

 • Pasaport: 10 yıldan eski olmayan, planlanan seyahatten 3 ay sonra da geçerli olan, en az 2 boş sayfası bulunan pasaport ve varsa son 3 yıl içerisinde alınan vizelerin fotokopilerii gerekmektedir.
 • Slovenya vize başvuru formu: Seyahat edecek kişi tarafından doldurulmuş ve imzalanmış olması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm x 45 mm boyutlarında, vize başvuru tarihinden en geç 3 ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğrafa sahip olunması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Seyahat sırasında oluşabilecek tıbbi sorunların masraflarını karşılayabilecek en az 30.000 euro teminata sahip sağlık sigortasına sahip olunması gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğine sahip olunması gerekmektedir.
 • Konaklamaya dair kanıt belgeleri: Konaklama yapılacak adresi ve otel rezervasyon bilgilerini gösteren belgelere sahip olunması gerekmektedir.
 • Finansal kanıt belgeleri: Son 3 aylık hareketleri gösteren ve düzenli gelir kaynağını ispat eden banka hesap özeti, son 3 aylık maaş bordrosu varsa emekli maaşı kartı belgelerine sahip olunması gerekmektedir.
 • Ulaşım belgeleri: Planlanan ulaşım aracına dair kanıtlar, uçak biletleri, seyahat programı ile birlikte sunulmalıdır.

Ljubljana’ya seyahat edecek kişinin ülkeye gidiş amacına, yaşına, mesleki durumuna ve alınacak olan Slovenya vizesi türüne bağlı olarak Slovenya vizesi için gerekli evraklar değişiklik gösterebilmektedir.

Slovenya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

Slovenya vize başvuru formu; bilgisayar ortamında, Slovence, İngilizce ya da Türkçe dillerinde doldurulabilmektedir. Slovenya vize başvuru formunun usulüne uygun ve okunaklı yazılması ve imza ile tarih kısımlarının doldurulmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Slovenya vize başvuru formunda kişiden; ad soyad, doğum yeri ve tarihi, uyruk, resim, cinsiyet, medeni hal, başvurunun yapıldığı kurum gibi bilgiler istenmektedir.

15 yaşından küçük başvuru sahipleri için başvuru formu, başvuru sahibinin yasal vasisi tarafından imzalanmalıdır ve 15-18 yaş arası bir başvuru sahibi için, başvuru sahibinin yasal vasisinin yazılı onayı sunulmalıdır.

Slovenya vize başvuru formunun ilk sayfasına aşağıda yer verilmiştir.

 

Ljubljana Vize Başvurusu İçin Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Ljubljana vize başvurusu için sağlık sigortası; yabancı ülkede bulunulan süre boyunca oluşabilecek tıbbi nedenlerle ülkeye geri dönüş, acil tıbbi müdahale, hastanede tedavi ya da ölüm durumlarda meydana gelen her türlü masrafın karşılanacağını temin eden poliçedir. Ljubljana vize başvurusu için gerekli olan sağlık sigortasının en az 30.000 euro teminatlı olması ve kişinin planladığı kalış veya transit geçiş süresinin tamamını kapsaması gerekmektedir.

Birden fazla girişli vize başvurusunda bulunan kişilerin, ilk ziyaret ettikleri dönemi kapsayan bir seyahat sağlık sigortasına sahip olmaları yeterlidir. Diplomatik pasaport sahipleri ve AB vatandaşlarının aile üyeleri seyahat sağlık sigortası zorunluluğundan muaftır.

Ljubljana Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Ljubljana vize başvurusu, Ljubljana’ya yapılacak kısa süreli seyahatler için şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla yetkili aracı kurumun vize başvuru merkezlerinden yapılabilmektedir. İstanbul ve çevresinde ikamet eden T.C. vatandaşları için vize başvuruları Macaristan Konsolosluğu'na yapılabilmektedir.

Ljubljana ulusal vize başvurularının ise şahsen Türkiye’deki Slovenya dış temsilciliklerine yapılması gerekmektedir.

Ljubljana İçin Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Ljubljana için vize randevusu yetkili aracı kurumun resmi internet sitesinden alınabilmektedir. Online olarak vize randevusu almak için aracı kurumlar olan As Visa ya da VFS Global kullanılmaktadır. VFS Global’in internet sayfasındaki randevu alma bölümünden yeni kullanıcı kaydı oluşturmak gerekmektedir; ad soyad, e-mail, cep telefonu numarası gibi bilgiler girilip şifre alınarak kullanıcı kaydı oluşturulmaktadır. 

Kullanıcı kaydı oluşturulduktan sonra e-mail ve şifre bilgileri ile giriş yapılarak, randevu oluşturulmaktadır.

Başvurunun İstanbul ve çevresinden yapılacağı durumlarda, As Visa’nın internet sayfasındaki Online Randevu başlığından işlem tipi, başvuru yeri, başvuru tipi, başvuran kişinin uyruğu, başvurulacak vize tipi, başvurulan ülke ve kişi sayısı seçilerek vize randevu tarihi oluşturulmaktadır.

Ljubljana Vize Randevusu Ertelenebilir Mi?

Ljubljana vize randevusu VFS aracı kurumun internet sitesinden kullanıcı hesabına giriş yapılarak başka bir güne ertelenebilmekte ya da iptal edilebilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında alınan Ljubljana vize randevularının ertelenmesi veya iptal edilmesi için ilgili vize danışmanına telefon veya mail yoluyla ulaşmak yeterlidir.

Ljubljana Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Ljubljana vize başvuru ücreti, Schengen vizelerinde 12 yaş ve üzerindekiler için 80 euro ve 6-12 yaş arasındaki çocuklar için 40 eurodur; 6 yaşından küçük çocuklar için vize ücretsizdir. Ljubljana ulusal vize başvuru harç ücreti 98 eurodur.

Danışmanlık dahil tüm işlemlerin maliyeti 2022 yılı için 1905 EUR’dur.

Ljubljana Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Ljubljana vizesi, C tipi vize başvurularında ortalama 15 günde, D tipi vize başvurularında ise 1-3 ay arasında çıkmaktadır. Ljubljana vize başvurusu sonuçlanma süresi; başvurunun yapıldığı döneme, başvuru yoğunluğuna, resmi tatillere bağlı olarak değişebilmektedir.

Ljubljana Vize Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Ljubljana vize başvuru takibi, yetkili aracı kurumun online randevu takip sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

Vize başvurusunun yapıldığı aracı kurumun internet sayfasındaki vize takip bölümünden, referans numarası ve soyisim bilgileri girilerek vize takibi yapılsa da, Slovenya vize başvuru sonucu sadece pasaport iadesi ile öğrenilebilmektedir.

Türkiye'den Ljubljana'ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Ljubljana’ya kara ve hava ulaşım yolları ile gidilebilmektedir. Türkiye Ljubljana seyahati için hava yolu tercih edildiğinde, İstanbul, İzmir, Ankara, Bodrum, Adana, Muğla, Kütahya, Konya, Trabzon, Tekirdağ, Kayseri şehirlerinden aktarmalı ya da aktarmasız uçuşlar kullanılabilmektedir.

Türkiye'den Ljubljana'ya yapılan seyahatlerde karayolu ulaşımını kullanmak isteyen kişiler, öncelikle Türkiye Edirne Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Bulgaristan’a ulaşılarak Gradina Sınır kapısından Hırvatistan’a geçiş yapıp Gruškovje Sınır Kapısı’ndan Slovenya’ya gidilebilmektedir. Turkiye Ljubljana karayolu ulaşımı yaklaşık olarak 15 saat sürmektedir.

İstanbul Ljubljana Arası Uçakla Kaç Saat Sürer?

İstanbul Ljubljana arası uçakla 1 saat 50 dakika sürmektedir.

Ljubljana'da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

 

Ljubljana’da gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Preseren Meydanı
 • Üçlü Köprü
 • Ljubljana Kalesi
 • Ejderha Köprüsü
 • Tivoli Parkı
 • Ljubljana Katedrali
 • Slovenya Ulusal Galerisi
 • Slovenya Ulusal Müzesi
 • Kongre Meydanı
 • Robba Çeşmesi
 • İllüzyon Müzesi
 • Plecnik Evi

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image