Arama

Türkiye, diplomatın katili için ABD'nin şartlı tahliye kararını kaldırdı

3 yıl önce

Türkiye, 11 Mart'ta ABD mahkemesinin, 1982 yılında Los Angeles'ta bir Türk diplomatına suikast düzenleyen bir Ermeni uyruklu bir kişinin şartlı tahliye kararını "şiddetle kınadı".

Türkiye, diplomatın katili için ABD'nin şartlı tahliye kararını kaldırdı
ad image
ad image

 

Los Angeles İlçe Yüksek Mahkemesi, geçtiğimiz günlerde Hampig Sasounian'ın serbest bırakılmasına karar verdi. California Valisi Gavin Newsom, karara itiraz etmeyeceğini söyledi. 

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türk milletinin vicdanını derinden yaralayan bu yaklaşımı şiddetle kınıyoruz." Denildi. 

ABD yönetiminin tüm girişimlerine rağmen, "evrensel hukuk ilkelerine ve adalet anlayışına aykırı" bu "ciddi karar" verildi. 

31 diplomat dahil en az 58 Türk vatandaşının Ermeni terör grupları tarafından şehit edildiğini kaydeden bakanlık, “Nefret suçlarının arttığı ve uluslararası dayanışmaya en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde, siyasi ile acımasız bir katilin salıverilmesi. Terörle mücadelede işbirliği ruhuna zarar veriyor. "

" Terörist Sasunyan'ın 38 yıllık cezası boyunca alçakça işlediği ve pişmanlık belirtisi göstermeyen bu cinayet, hasta ve çarpık ideoloji" denildi. 

‘Bu vesileyle, bizim düşmüş diplomat Kemal Arıkan ve Ermeni terör örgütlerinin saldırılarda hayatlarını kaybeden tüm şehit haraç ödemek,’bakanlık söyledi.

Ayrı bir gelişmede, Twitter üzerinden Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı suikasta kurban giden Türk diplomat Arıkan'a haraç ödedi. "Bir diplomatı öldürmekten suçlu bulunan kabul edilmiş ve düzeltilmemiş terörist Sassounian'ın serbest bırakılmasının çok yanlış bir mesaj göndereceğini ve özellikle dünyanın en büyük diplomatik kuvvetlerinden biri olan bir devlette diplomasi çıkarlarına kesinlikle zarar vereceğini" söyledi.

ABD şartlı tahliye ile hayal kırıklığına uğradı

Dışişleri Bakanı Antony Blinken Perşembe günü yaptığı açıklamada , ABD'nin mahkemenin kararından "derin hayal kırıklığına uğradığını" söyledi. 

Blinken yaptığı açıklamada, "Bir diplomata saldırmak yalnızca belirli bir kişiye karşı ağır bir suç değil, aynı zamanda diplomasinin kendisine de bir saldırıdır." Dedi.

Blinken, "Arıkan Bey'in ailesine ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndaki meslektaşlarımıza kayıpları için tekrar en derin taziyelerimizi sunuyoruz.

Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Arıkan, 28 Ocak 1982'de Sassounian ve suç ortağı Krikor Saliba tarafından bir Ermeni terör örgütü adına şehit edildi. Sasunyan tutuklandı ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Kaçak terörist Saliba'nın 1982 Lübnan iç savaşında öldürüldüğü iddia edildi

. Türk diplomatlarına ve vatandaşlarına yönelik saldırıların büyük çoğunluğu ASALA ve JCAG terörist grupları tarafından gerçekleştirildi.

Suikastlar ABD, Avusturya, Fransa, İtalya, İspanya, Lübnan, Yunanistan, İsviçre, Hollanda, Kanada, Portekiz, İran ve Birleşik Krallık'ta gerçekleşti.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image