Arama

Türkiye, Rusya ve Katar, Suriye'de terörle mücadelede kararlılık ifade ediyor

3 yıl önce

Türkiye, Rusya ve Katar'ın dışişleri bakanları, savaşın parçaladığı ülkenin güvenlik, siyasi ve insani sorunlarına adanmış ilk üçlü toplantılarında Suriye'de terör ve ayrılıkçı hamlelerle mücadele konusundaki kararlılıklarını dile getirdiler.

Türkiye, Rusya ve Katar, Suriye'de terörle mücadelede kararlılık ifade ediyor
ad image
ad image

 

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdulrahman Al Thani , bakanların karşılıklı görüşmelerinin ardından 11 Mart'ta Doha'da Türkiye ve Rusya dışişleri bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ve Sergey Lavrov'u ağırladı . Üçlü toplantının bir sonraki turu Ankara'da yapılacak. Bakanlar, Türkiye-Katar-Rusya mekanizmasının 2017 başından bu yana Türkiye, Rusya ve İran'ın oluşturduğu Astana Grubu'na alternatif olmadığının altını çizdi.

Toplantıdan sonra yayınlanan ortak bildiride, "[Bakanlar] terörle her türlü biçimde ve tezahürle mücadele konusundaki kararlılıklarının altını çizdi ve Suriye'nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü baltalayan ve komşu ülkelerin ulusal güvenliğini tehdit eden ayrılıkçı gündemlere karşı durdular."

Ortak basın toplantısında Çavuşoğlu, IŞİD ve PKK / YPG gibi Suriye'deki terör örgütlerinin komşu ülkenin bütünlüğünü tehdit eden faaliyetlerine ilişkin endişelerini vurguladı.

"Türkiye, Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunmaya, sivilleri korumaya ve terör gruplarıyla savaşmaya devam edecek" dedi. PKK / YPG'nin son iki ayda gerçekleştirdiği terör saldırılarında en az 25 Suriyelinin hayatını kaybettiğini aktaran Çavuşoğlu, iç savaşın 10. yılında ülkede uzun süreli barışı sağlamanın yollarını tartıştıklarını söyledi.

Bildiride, Suriye'de barış ve istikrarın tek yolunun siyasi olduğunun altı çizildi.

“[Bakanlar], Suriye'deki çatışmaya askeri bir çözüm bulunmadığına inandıklarını belirterek, 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi Kararı uyarınca Suriyeli tarafların siyasi bir çözüme ulaşmasını desteklemek için Birleşmiş Milletler tarafından kolaylaştırılan bir siyasi süreci ilerletme taahhütlerini yeniden teyit ettiler. ve 2012 Cenevre Bildirisi ”yazıyordu.

Çavuşoğlu, Anayasa Komisyonu'nun son toplantılarının Suriye rejimi nedeniyle sonuç vermediğini söyledi. Rusya'nın Şam'ı ülkede siyasi bir geçiş için zorlamaya çalışmasındaki rolünün altını çizdi.

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdulrahman Al Thani ise Türk ve Rus mevkidaşlarıyla “Suriye'deki insani durumu ve yardımın ulaştırılmasını kolaylaştırmayı” görüştüğünü söyledi.

Bildiride, Suriye'deki vahim insani durumun altını çizerek, üç bakanın “Suriye'deki insani durumun iyileştirilmesi ve ilerlemenin sağlanması için ülke genelinde ayrımcılık, siyasallaştırma ve önkoşullar olmaksızın tüm Suriyelilere insani yardımın artırılması gerektiğini vurguladıklarını vurguladı. siyasi çözüm süreci ve uluslararası toplumu, Birleşmiş Milletleri ve insani yardım kuruluşlarını bu konudaki çabalarını artırmaya çağırdı. "

Al Thani, "Suriye topraklarının birliğini vurguladık ve krize askeri bir çözümü reddettik" dedi. Suriye krizinin Katar için önemini ve Doha'nın insani rolünü de vurgulayan Erdoğan, "Suriye'de askeri varlığa gerek yok ve Arap topraklarının birliğini destekliyoruz" dedi.

Lavrov, bu yeni mekanizmanın Astana Grubu'na bir alternatif olup olmadığı konusunda, platformun başka bir girişimle rekabet etmediğini söyledi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image