Arama

Türkiye, Filistin için daha fazla eylem çağrısı yapıyor

3 yıl önce

Türkiye , İsrail'in Kudüs ve Gazze'deki saldırılarının yoğunlaştığı bir dönemde Filistinlilerin korunması için daha somut diplomatik adımlar atması için İslam dünyasını zorluyor ve hem İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) hem de Birleşmiş Milletler için girişimler çağrısında bulunuyor.

Türkiye, Filistin için daha fazla eylem çağrısı yapıyor
ad image
ad image

 

Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, 13 Mayıs'ta Ramazan ayının Müslümanların oruçlu olduğu ayın sona ermesi münasebetiyle sabah namazının ardından gazetecilere verdiği demeçte , “Arzu ettiğimiz şey, aktif tedbirlerin alınmasıdır” dedi. “Birleşmiş Milletler'de defalarca alınan kararlar var; kınamalar var. Ancak maalesef net bir duruş sergilenmediği için sonuç alınamadı. "

Diplomatik kaynaklara göre, İKT Daimi Temsilciler Komitesi, 11 Mayıs'ta Türkiye'nin girişimiyle Cidde'de bir toplantı yaparak İsrail saldırganlığını kınarken, Filistinlilerin refahı için çabaları artırmayı kabul etti.

“[İİT], Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, İnsan Hakları Konseyi, İnsan Hakları Yüksek Komiseri ve özel raportörler dahil olmak üzere ilgili uluslararası aktörlerin ilgili uluslararası kararları ve tavsiyeleri uygulamalarını ve bu ihlalleri durdurmak için gerekli mekanizmaları etkinleştirmelerini talep ediyor, failler hesap verebilir ve onları caydırır ”, temsilcilerin ortak açıklamasını okudu.

Diplomatik kaynaklar, Türkiye'nin talebi üzerine, İKT temsilcilerinin durumu gözden geçirmek için en kısa zamanda bakanlık düzeyinde acil bir Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı veya Yürütme Komitesi'nin açık uçlu bir toplantısı yapmayı kabul ettiklerini bildirdi.

Yine Türkiye'nin talebi üzerine İKT, BM Genel Kurulu başkanına, Filistin halkına yönelik bu zulümlere son vermek amacıyla BM Genel Kurulu'nu bu korkunç gelişmeleri tartışmak üzere acil bir toplantıya çağırdı. bu suçlardan hesap verebilirlik ve Filistin sivil nüfusu için uluslararası koruma sağlama. "

İsrail'in Kudüs, Gazze, El Aksa Camii ve Filistinlilere yönelik pervasızca gerçekleştirdiği saldırılara Türkiye'nin en güçlü şekilde karşılık verdiğini ve bunun için her düzeyde girişimlerini sürdürdüğünü belirten Erdoğan, uluslararası toplumun da yapması gerektiğini söyledi. İsrail'e güçlü ve caydırıcı bir ders verin.

Filistinliler için barış gücü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 12 Mayıs'ta yaptığı telefon görüşmesinde, Filistinlilerin korunması için uluslararası bir barış gücünün konuşlandırılması ihtiyacı Erdoğan tarafından gündeme getirildi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan sohbete ilişkin bir okumada, Erdoğan'ın “Filistinli sivilleri korumak için bölgeye uluslararası koruma gücü gönderme fikrinin de yapılması gerektiğinin” altını çizerek, “Türkiye ve Rusya, tüm bu konularda BM'de yakın işbirliği sergileyecektir ”

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın BM'nin parametrelerini ve iki devletli çözümü vurgulayan açıklamasının önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, Filistin'de yaşanan gelişmeler konusunda Türkiye ile Rusya'nın aynı fikirde olduğunu göstermesinin önemli bir mesaj verdiğini vurguladı .

Kriz daha da kötüleşmeden BM Güvenlik Konseyi'nin konuya müdahale etmesinin önemli olduğunu ve Konsey'in İsrail'e saldırılarını durdurması konusunda kararlı ve net mesajlar vermesi gerektiğini belirtti.

Beşten büyük dünya

Erdoğan, 12 Mayıs sonunda Twitter'da İsrail'in eylemlerinin temel insan haklarını ihlal ettiğini ve bu nedenle derhal durdurulması gerektiğini yineledi. Türkiye, “Kudüs'teki El Aksa Camii'ne yönelik alçakça saldırıların ve Müslümanların derhal durdurulmasını talep ediyor” dedi.

İsrail'in eylemlerini “insanlığın ortak kuruluşlarının kararlarını, temel insan haklarını, uluslararası hukuku ve tüm insani değerleri ihlal etmek” olarak nitelendiren Erdoğan, “Kutsal şehir Kudüs'ün şerefini, ihtişamını ve haysiyetini korumak her Müslümanın görevidir. . "

Erdoğan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin İsrail'i acil ve etkili önlemlerle durdurmaması halinde uluslararası sistemin bozulduğunu teyit ettiğini söyledi.

Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi ve onun beş daimi temsilcisi olmayan üyesine yönelik eleştirisini yineleyerek, "Dünya beşten büyüktür" dedi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image