Arama

‘Türkiye, Rus gazını ikame edemez’

8 yıl önce


‘Türkiye, Rus gazını ikame edemez’
ad image
ad image

BOTAŞ’ta üst düzey görevlerde bulunan ancak isimin açıklanmasını istemeyen bir uzman, Sputnik Türkiye’ye yaptığı açıklamada Katar ve Türkmen gazının Rusya’dan alınan doğalgaz yerine ikame edilemeyeceğini söyledi.

‘KATAR’LA ANLAŞMA YAPILMADI’

Katar’la henüz bir anlaşma yapılmadığını, sadece niyet mektubu imzalandığını belirten uzman “Fakat Türkiye’nin zaten BOTAŞ’ın Katar’dan beş yıllık bir sözleşme ile spot bazda enerji alım anlaşması vardı. Bu spottan biraz daha farklıydı, bağlayıcı bazı hususları vardı. BOTAŞ, hâlihazırda Katar’dan yılda 12 kargo gaz alıyor. Yani bu yeni bir şey değil. İmzalanan niyet mektubuyla da, daha yüksek miktarda ve Türkiye’de de bir enerji terminali kurma üzerine tarafların çalışacağı söyleniyor. Öyle çok bağlayıcı bir doğalgaz alım satım sözleşmesi değil” dedi.

‘TÜRKİYE AYNI MİKTARI BULSA DA İMKANSIZ’

Türkiye’nin Rusya’dan alınan doğalgazı başka bir kaynaktan ikame edemeyeceğini belirten uzman, “Sistemin hidroliği gereği, miktar olarak aynı miktarı Türkiye bulmuş olsa da, Türkiye’ye getirmiş olsa da bunu ikame etmesi söz konusu değil. Aynı giriş noktasından olması lazım. Aksi taktirde fiziki olarak, sistem hidroliği açısından imkansız. Dolayısıyla böyle bir şans yok. Rusya’dan şu an sözleşme miktarlarına göre 16 milyar metreküp doğalgazı Mavi Akım’dan alıyoruz, 14 de öbür taraftan, toplam 30 milyar metreküp gaz. Diyelim 30 milyar metreküp gazı buldu, fiziki olarak da Türkiye’ye ulaştırdı, yine de ikamesi teknik olarak mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan ile hem Şah Deniz – 1 hem Şah Deniz —2 gazı için bağlayıcı sözleşmeler bulunduğunu belirten uzman, “Sanıyorum yapılan görüşmelerde Şah Deniz –2’nin terminini biraz daha öne çekmek amaçlı bir takım görüşmeler yapıldı” diye konuştu.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image