Arama

Türkiye, yeni ABD yönetimiyle öngörülebilir bağlar görüyor

3 yıl önce

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 sistemlerini satın alması ve Amerika'nın devam etmesi de dahil olmak üzere iki müttefik arasındaki mevcut sorunlara rağmen Türk hükümetinin yeni ABD yönetimi ile "öngörülebilir" ikili ilişkiler ve iyi bir diyalog istediğinin altını çizdi. Suriye'nin doğusunda YPG'ye destek

Türkiye, yeni ABD yönetimiyle öngörülebilir bağlar görüyor
ad image
ad image

 

Yeni dönemde ABD ile öngörülebilir bağlar istiyoruz. Sorunları çözmek bağlarımızı daha sağlıklı hale getirecek, ancak tüm bu sorunları bir anda çözmenin kolay olmadığını biliyoruz. Çavuşoğlu, 30 Aralık'ta Ankara'da bir yıl sonu basın toplantısında Ankara büro şeflerine verdiği demeçte, en azından bu konularda anlaşmazlık konusunda anlaşmalıyız ”dedi.

Çavuşoğlu'nun sıraladığı ilk üç konu, Türkiye'nin Rusya'dan S-400'leri satın alması, ABD'nin Suriye'deki YPG'ye desteği ve Fethullah Gülen'i iade etmeyi reddetmesiydi.

Joe Biden'in ABD'nin 46. başkanı olarak 20 Ocak'ta göreve başlamasının ardından yeni yönetimle resmi ilişkilerin kurulacağını belirten Çavuşoğlu, Ankara'nın Washington ile yeni bir sayfa açmaya hazır olduğunu yineledi.

“2021'de yeni yönetimle iyi bir diyalog ve işbirliği içinde olmak istiyoruz. Umarız aynı anlayışı sürdürürler” dedi. Bakan ayrıca, iki ülkenin, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri satın alması nedeniyle Washington'un Ankara'ya uyguladığı yaptırımlar konusunda teknik görüşmeler yapmayı kabul ettiğini bildirdi.

“ABD'yi S-400'ler dışında Türkiye ile bağlarda neyin rahatsız ettiğini sorabilirim. Ve bu sistemleri neden satın almak zorunda olduğumuzu biliyorlar. Fakat ABD'nin terör örgütü YPG'ye verdiği destekten rahatsızız. Çavuşoğlu, FETÖ liderinin hala orada [ABD'de] olmasından da rahatsızız ”dedi.

Türkiye, AB görüşmelerini yoğunlaştıracak

Dışişleri bakanı, hükümetin Brüksel ile diyaloğu normalleştirme iradesinin bir parçası olarak Türkiye ve AB'nin Ocak ayından itibaren diplomatik temasları yoğunlaştıracağını söyledi. “İlişkilerimizi daha olumlu bir ortamda yürütmeye hazırız. AB'den de aynı hazırlığı bekliyoruz ”dedi ve Türkiye'nin Avrupa'nın bir parçası olduğunu tekrarladı.

Dışişleri bakanı, geçtiğimiz yıl Brüksel ile ilişkilerde yaşanan iniş çıkışların ardından, Ocak ayından itibaren Türkiye ve AB'nin ziyaret ve müzakereleri hızlandırmayı planladığını bildirdi. Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Türkiye'yi ziyaret etmelerinin beklendiğini söyleyen Çavuşoğlu, AB'nin dışişleri ve güvenlik yüksek temsilcisi ile ayrı bir görüşme yapacağını bildirdi, Joseph Borrell, Ankara ve Brüksel arasındaki cumhurbaşkanlığı zirvesi öncesinde. Çavuşoğlu, Lizbon'un 1 Ocak'ta AB dönem başkanlığını sürdüreceği için Ocak ayının ilk 10 gününde Portekiz'e gidecek.

"Nasıl yeni bir sayfa açabiliriz? Diyalog yoluyla. Bu samimi ve hedef odaklı olmalıdır. Müzakere edebileceğimiz ama yapamayacağımız konular var ”diyen Çavuşoğlu, uluslararası bir konferans düzenlemenin Doğu Akdeniz'den kaynaklanan mevcut sorunların çözümüne yardımcı olacağını sözlerine ekledi.

Çavuşoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) eski eş başkanı Selahattin Demirtaş'ın derhal serbest bırakılmasına ilişkin kararıyla ilgili olarak, kararın Demirtaş ile ilgili önceki mahkeme kararlarına aykırı olduğunu söyledi. .

Avrupa mahkemesini Türkiye hakkında siyasi kararlar vermekle suçlayarak, "Bunu AİHM'e açıklayacağız" dedi.

Normalleşme İsrail'in politikalarına bağlıdır İsrail'le

ilişkilerinde Çavuşoğlu, Filistinlilere yönelik saldırıları ve politikaları nedeniyle bu ülkeyle ilişkilerin koptuğunu ve Türkiye için kırmızı bir çizgi olduğunu hatırlattı. “Bu ülke ile bağların normalleşmesi herkesin arzusu. Ancak bu, İsrail adımlar atarsa ​​ve Filistin'e yönelik saldırganlığını durdurursa olabilir ”dedi. "Bu nedenle, normalleşme İsrail'e bağlıdır" dedi, İsrail'in bölgedeki eylemlerinde net bir değişiklik olmadan büyükelçilerin değiş tokuş edilmesi boşuna ve gerçekçi olmayacaktır.

Türkiye Uygurların Çin'deki durumunu araştırmak istiyor

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Çin'deki Uygur Türkleri ile ilgili konumuna ilişkin yorumlarında, Türkiye'nin Çin yönetimi ile yaptığı görüşmelerde Uygur Türklerinin durumuna ilişkin hassasiyetini her zaman artırdığını söyledi.

Bakan, Türkiye'nin bölgeye bir heyet göndermek ve Çin hükümetinin insan hakları ihlalleri ile ilgili iddiaları incelemek istediğini söyledi. "Bu konuya siyasi açıdan değil, insan hakları meselesi olarak bakıyoruz" dedi.

Türkiye'nin Çin ile 2017 tarihli iade anlaşmasını onaylayıp onaylamayacağı sorusuna Çavuşoğlu, bunun rutin bir anlaşma olduğunu ve anlaşmanın onaylanmasının TBMM'ye bağlı olduğunu söyledi. Ancak anlaşmanın onaylanmasının ardından Uygurları Çin'e teslim edeceğimize dair yorumlar yanlış. Anlaşma suçluların iadesi ile ilgili ve pek çok kriteri var ”dedi.

Bakan, bir kişinin yalnızca siyasi görüşleri nedeniyle iade edilmesinin söz konusu olmadığını vurguladı.

Suriye ve Libya ile ilgili endişeler

Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile 29 Aralık'ta Soçi'de yaptığı görüşme hakkında da bilgi verdi. Suriye ve Libya'daki son gelişmelerin iki bakanın gündeminde olduğunu söyleyen Erdoğan, Lavrov'u General Halife Hafter'in son zamanlarda artan Türkiye karşıtı açıklamaları nedeniyle çağırdığının altını çizdi.

Çavuşoğlu, YPG'nin Suriye'nin doğusundaki faaliyetlerinin Türkiye için endişe kaynağı olduğunu da vurgulayarak Lavrov'a bunun 2019'un sonlarında aracılık edilen Türk-Rus mutabakat muhtırasına aykırı olduğunu hatırlattı.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image