Arama

Türkiye'nin yüzde 8'i IŞİD'e sempati duyuyor

6 yıl önce


Türkiye'nin yüzde 8'i IŞİD'e sempati duyuyor
ad image
ad image

Pew'un anketinde katılımcılara, "Irak ve Suriye’deki IŞİD örgütüne sempati duyuyor musunuz?" sorusu yöneltildi. Türkiye'de ankete katılanların yüzde 73'ü IŞİD'e sempati duymadıklarını ifade ederken, yüzde 19'luk kesim “Fikrim yok” yanıtını verdi.

Yüzde 8'lik kesim ise IŞİD'e sempati duyduğunu ifade etti. Türkiye bu sonuçlarla IŞİD’e sempati besleyen ülkeler sıralamasında 5. Sırada yer aldı.

NİJERYA BİRİNCİ, LÜBNAN SONUNCU

Anketin yapıldığı ülkeler arasında IŞİD’e sempati duyanların en çok olduğu ülkeler arasında  yüzde 14'le Nijerya birinci olurken, onu yüzde 11'er destek oranıyla Malezya ve Senegal takip etti. Dördüncü olan Pakistan ve 5. olan Türkiye’yi Burkina Faso, Filistin, Ürdün ve İsrail takip etti. Hıristiyan ve Şii nüfusun yoğun olduğu Lübnan’da ise IŞİD’e sempati duyanların otanı yüzde 1’i geçmedi.

BATILI ÜLKELER İŞİD’DEN KORKUYOR

Pew, Batılı ülkelerde IŞİD'e sempati sorusunun sorulmadığını, ancak bu ülkelerde ankete katılanların önemli bir bölümünün IŞİD'i ciddi bir küresel tehdit olarak algıladığını ifade etti.

IŞİD'in saldırı düzelemesinden endişelenenlerin oranı İspanya'da yüzde 77, son Paris saldırılarında 129 kişinin hayatını kaybettiği Fransa'da yüzde 71, Almanya'da da yüzde 69 oldu.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image