Arama

Ünlü Yönetmen Erdal Gürbüz Kimdir  

1 yıl önce


Ünlü Yönetmen Erdal Gürbüz Kimdir   
ad image
ad image

 Sosyal Medyada gezerken , İnstagram’a şöyle bir göz atayım dedim. Karşıma Genç , Dinamik , Eli ayağı düzgün bir genç çıktı. İnsanların deli gibi hayranlık duyduğu, Örnek aldığı ve Kendilerine idol olarak gördüğü bu adamı yakından incelemek istedim.

 

 

Adı Erdal Gürbüz..Tabi öyle haber kaynaklarından kopyala  Yapıştır yaparak değil, derin derin incelemek istedim. Öğrendiklerimi İdrak ettiğimde, tüylerim ürperdi ve bu başarı öyküsünü kendime ilke edinip sizlerlede paylaşmak istedim.

Aslında karışık , bir o kadarda hazin dolu bir hayat öyküsü bu. Daha bebeklik çağında İsviçreye geliyor. Ve Basel’de bir çocuk esirgeme tarafından sahip çıkılıyor. Zekası, Sakinliği ve durağanlığıyla o yaşlarda bile herkesin sempatisini kazanan bu çocuk ileride avrupanın en tanınan ismi olacağının sinyalini vermiş bile.

Yurt Müdürü ; SılkyMahen’e ulaştık ve Erdal Hakkında bilgileri almak istedik ve oda bizleri kırmayarak Sorularımızı yanıtladı.

“Erdalı hatırlıyorum..

 

Aslında çoğu öğrenciyi hatırlamam ama o gürbüz çocuğu hiç unutmadım. Asi , heyecanlı , hırslı ve adil. Kimseye bulaşmaz , tek başına oturur ve her daim mavi renkleri taşıyan kıyafetler giyerdi. 5-6 aile onu sahiplenmek istedi ama bizim haylaz hep kaçtı. O bizim maskotumuzdu Yaşı 11-12’iken bile 17 yaşındaki yetişkin öğrencilere kafa tutardı. Üstünü çok kirletirdi, Birde ellerini çok çıtlatırdı. Onun böylesine başarıları ulaşması bizlere gurur verdi. Birgün bizi görmek isterse , Ona sarılıp tebrik etmeyi çok isteriz.”

Bu Adam 18 Yaşında Daha hiç türkçe bilmeden Ortadoğu teknik üniversitesi Jeoloji mühendisliği kazanıyor. Cebinde hiç para yokken bile, iz bilmeden , dil bilmeden Ankara’ya geliyor. Tabi durur mu , Atatürk sevgisi onu okuldada Dikkat çeken bir öğrenci haline getiriyor. Kimse Okulu bitiremez dediği halde, o okulu derece ile bitiriyor.

 

Yetmiyor , Yetmiyor.

Radikal bir karar ile mühendisliği dahi yapmak istemiyor. Aslında ne yapacağınada karar veremediği bir günde İstanbulda bir vapurda ünlü bir tiyatro duayenine denk geliyor.

Bir anda adını dahi bilmediği bu adamın yanına gittiğinde Erdal’ı dilenci sanan hoca , Birşey satıyorsan ilgilenmiyorum diyerek genci yollamak istiyor. Erdal O anda Mutluluk satıyorum dediğinde üstadın dikkatini çekiyor ve ona bir şans vermek istiyor.

 

Gelelim şimdi İşin Geri kalan kısmına ;

2013 Yılında , Sanat sektörüne imza atan Erdal Gürbüz Azmi ve hırsı ile yurtdışına açılma kararı veriyor ve, 2016 Yılında Newyork Film akademisini kazanarak 96 puanla derece ile bitiriyor. Yine yetmiyor ve 2017 yılında Londra film akademisinide bitirerek Türkiyedeki ilk film akademilerinden mezun olan yönetmen ünvanını kazanıyor. Hemen ardından FastAndFurious 9 filminde Aksiyon yönetmenliğine , Türkiyede En çok izlenen filmlerde genel koordinatörlüğüne getiriliyor. 2019 yılında uluslararası en iyi yönetmen, 2020 yılında amerika film festivali en iyi yönetmen ödülüne , 2021 yılında cannes film festivalinde yılın umut veren yönetmeni ödülüne layık görülüyor. Avrupa’da hakkında 16 Makale ve 2 adette tez yazılıyor.

 

Demem o ki Gençler ;

Umudunuzu yitirmeyin…

Böylesine Bir Yönetmeni canı gönülden tebrik ediyor, kalbinden öpüyorum.

 

 

hrnajans
hrnajans

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image