Arama

Yunanistan'a kemer sıktıracak 2016 mali bütçesine onay

7 yıl önce


Yunanistan'a kemer sıktıracak 2016 mali bütçesine onay
ad image
ad image

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, 2016 mali bütçe tasarısı oylaması öncesinde yaptığı konuşmada, yeni bütçenin zor bir bütçe olduğunu ancak bununla ekonomik kalkınmanın temellerinin atılacağını söyledi.

Yunanistan'da son 5 yıl mali krizle mücadele kapsamında kapitalist bir politika uygulandığını ve memurların, işçilerin hakları ellerinden alınarak sosyal devlete karşı cinayet işlediğini ifade eden Çipras, "2016 bütçesi sosyal adalet sağlamak isteyen bir hükümet için zorlu bir eksersiz ancak gelir dağılımı ve vergilendirmede adil bir sistem için ülkenin sosyal ve ekonomik dengelerinin değişmesi gerekli. Hükümet bu değişiklikleri gerçekleştirme konusundaki irade ve kararlılığını fiili olarak ortaya koydu ancak hedeflerin tutturulması için zamana ihtiyaç var" dedi.

ANA MUHALEFET: KREDİTÖRLER LÜKS OTEL ODALARINDA HAZIRLADI

Ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi geçici Başkanı Yannis Plakiotakis ise, yeni bütçenin kreditörler tarafından hazırlanarak lüks otel süitlerinde hükümete dikte ettirildiğini ifade ederek, Çipras'ın ülkenin geleceğini ipotek altına soktuğunu ileri sürdü.

YENİ BÜTÇEDE HANGİ TEDBİRLER YER ALIYOR?

Yeni bütçe, 2016 için yüzde 5.7 milyar euro'luk yeni tedbirler içeriyor. Hükümet, 86 milyar euro'luk 3. kurtarma paketi karşılığında üstlendiği taahhütler kapsamında, 5.7 milyar euro'nun büyük bölümünü sosyal güvenlik sistemine getirdiği değişiklikler ve kamu harcamalarını azaltarak sağlamayı hedefliyor. Bütçe, savunma harcamalarının da 500 milyon euro azaltılmasını öngörüyor.
Yunanistan önümüzdeki yıl, işsizlik oranını yüzde 25.4'te tutarak, GMSH'de yüzde 0.53 oranında faiz dışı kredi sağlamayı hedefliyor.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image