Arama

2. vaat torba tasarısı Meclis'te! Bin Euro'ya askerlik için 4 şart

8 yıl önce


2. vaat torba tasarısı Meclis'te! Bin Euro'ya askerlik için 4 şart
ad image
ad image

Hükümet, SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine aylık 100 TL seyyanen zammı da öngören ilk vaat düzenlemesinin ardından, 3 aylık vaatlerinden bir bölümünü içeren 2. vaat torba tasarısını da Meclis’e sevk etti.

Önceki akşam TBMM Başkanlığı’na sunulan tasarıda bedelli askerlik başta olmak üzere belli başlı düzenlemeler şöyle:

BİN EURO’YA DÖVİZLİ ASKERLİK: Askerlik Kanunu’ndaki mevcut hükümler uyarınca 6 bin euro’ya dövizli askerlik uygulaması sürecek.

Ancak belli koşulları taşıyanlar dövizli askerlik imkanından 6 bin yerine bin euro karşılığı yararlanacak. İşte o şartlar:

- Yurtdışında doğarak ya da kanuni rüşt yaşına kadar ikamet etme amacıyla yabancı bir ülkeye giderek oturma ya da çalışma izni ile yurtdışında yaşıyor olmak veya kanuni rüşt yaşına kadar Türk vatandaşlığının yanında başka bir ülkenin de vatandaşlığını kazanmış olmak.
- Başvuru sırasında bulunulan yaşın en az yarısı kadar süre ile yabancı ülkede ikamet etmiş olmak.
- Kanuni rüşt yaşına kadar alınan eğitimin en az 5 yıllık bölümünü yabancı ülkede tamamlamış olmak.
- Başvuru tarihi itibarıyla halen yurtdışında yaşıyor olmak.

BİYOMETRİK VERİ KANUNA GİRİYOR: Tasarı ile biyometrik veri içerecek Yeni Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı uygulamasına yönelik Nüfus Hizmetleri Kanunu’da bir dizi değişikliğe gidilirken, “biyometrik veri” tanımı da kanuna konuluyor. Bu çerçevede biyometrik veri, “Elektronik sistemler aracılığı ile kimlik tespit ve kimlik doğrulama işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla alınan parmak izi, damar izi ve el ayası gibi karakteristiklerden elde edilen kişiye özgü veriler” şeklinde tanımlandı.

YENİ KARTIN BEDELİ 15 TL: Tasarıda doğum, değiştirme ve kaybetme durumunda ödenecek kimlik kartı bedelleri de düzenlendi. Buna göre halen 7.5 TL olan nüfus cüzdanları yeni kimlik kartı uygulaması tamamlanıncaya kadar düzenlenmeye devam edilecek ve nüfus cüzdanı kart bedeli 8 TL olarak alınacak. Yeni Türkiye Cumhuriyeti Kimlik kartları için ise bu bedel, kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenme halinde ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kartlar için 15 TL olacak. Kayıp nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ücreti ise 50 TL olarak belirleniyor.

 

Kaynak: Milliyet

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image