Arama

AK Parti'nin sürpriz adımına HDP'den yanıt

8 yıl önce


AK Parti'nin sürpriz adımına HDP'den yanıt
ad image
ad image

Hükümetin yol haritası içinde Yerel Yönetim Özerklik Şartı'na Türkiye'nin koyduğu çekinceleri kaldırma hazırlığı "HDP ile pazarlık için bir adım mı?" sorularına neden oldu.

Bu soru çerçevesinde Cumhuriyet gazetesinden Erdem Gül'ün sorularını yanıtlayan HDP'liler, ‘çekincelerin kaldırılmasını olumlu bulacaklarını ancak özyönetim ve diğer anayasal taleplerin sona ermeyeceğini konuyu başkanlık pazarlığına asla döndürmeyeceklerini' söylediler. Çekincelerin kaldırılması ve başkanlık tartışması ile ilgili HDP'lilerin görüşleri şöyle:

'TARTIŞMA BİTMEZ'

Mardin Milletvekili Mithat Sancar: Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'ndan çekincelerin kaldırılması sembolik bir anlam ifade eder. Tabii ki olumludur. Ancak, demokratik özerklik ve özyönetim tartışmalarını bitirmez. Çünkü siyasi anlamda da yerel meclisleri güçlendirecek adımlar atılması gerekir.

'GEÇ BİLE KALDI'

Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat: Bunu Meclis'e getirmelerine bile gerek yok. Doğrudan Bakanlar Kurulu kararı ile hemen kaldırabilirler. Müspet bir adım olur. Faydalıdır. Ama çok çok büyük değişiklikler de getirmediğini bilmemiz gerekir. Anayasal anlamda talepler devam eder. Vatandaşlık tanımı, anadilde eğitim başta olmak üzere istekler sürecektir. AKP kuruluş döneminde bundan daha köklü reformlar vaat edip Meclis'e getirmişti. Tabii şimdi bunları unuttular.

'BAŞKANLIK PAZARLIĞI OLMAZ'

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen: Çekincelerin kaldırılması gecikmiş bir adımdır. Olumludur ancak tek başına sorun bundan ibaret değildir. Türkiye tek adam yönetimine mi, yoksa katılımcılığa doğru mu gidecek, bunun yol ayrımında Türkiye. Başkanlık sistemi ile yerel yönetimlerin güçlendirilmesini birbiri ile ilişkili görmek doğru değildir. Bir pazarlık konusu yapmak da bu nedenle yanlış olur. Biz tek adamlık ve otoriterleşen modelleri asla kabul etmeyiz.

'TEK ADAM YÖNETİMİ İSTİYOR'

Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş: Yerel yönetimlerin güçlendirilmesini sağlayacak çekincelerin kaldırılması olumlu bir adımdır. Ancak özyönetim ve demokratik özerklik taleplerini bitirmez. Çünkü özyönetimini anayasal olarak tanzim edilip yerel yönetimlerin üzerindeki merkezi sistemin vesayetini ortadan kaldırmak gerekebilir. Bizim başkanlık sistemi konusunda görüşlerimiz net ve değişmedi. AKP'nin istediği başkanlık sisteminin demokrasi ile uzaktan yakından alakası yok. Onlar tek adam rejimi istiyor. Ve biz buna karşıyız.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image