Arama

AMD'NİN BAŞI BULLDOZER İLE DERTTE

8 yıl önce


AMD'NİN BAŞI BULLDOZER İLE DERTTE
ad image
ad image

Teknoloji devlerinin başı bazen davalarla ağrıyor, bunu tüm teknoloji takipçileri bilir. Genellikle Samsung ve Apple'ı mahkeme koridorlarında görsek de bu defaki konuk farklı: AMD.

Yonga üreticisi AMD'nin başı, Bulldozer mimarisindeki işlemcileriyle ilgili derde girmiş durumda. İşlemcilerin çekirdek sayısıyla ilgili bir yanıltma olduğu iddiasıyla mahkemelik olan AMD, şu sıra San Jose bölge mahkemesinin iddiaları karşısında verecek yanıt arıyor.

Bir tüketici tarafından açılan davada, AMD'nin Bulldozer mimarili işlemcilerin pazarlandığı şekilde 8 çekirdekli değil, 4 çekirdekli olduğu iddia ediliyor. Çekirdeklerin söylendiği gibi birbirinden bağımsız çalışmadığından ve bu nedenle performans kaybı yaşadığından şikayetçi olan kullanıcı, tazminat başvurusunda bulunmuş durumda.

Aslında işin özü, temelde her ne kadar Bulldozer mimarili işlemciler 8 çekirdekli olsa da, AMD'nin kullandığı özel bir yöntem sebebiyle birçok çevre bileşeni ikinci bir çekirdek tarafından paylaşılıyor. Şikayetçi olan kullanıcının da bundan haberdar olduğu bilinirken, davanın çıkış noktasını, işlemcinin çekirdek mimarisinin kullanıcılar tarafından bilinemeyeceği için pazarlanma stratejisinde aldatmaca olması oluşturuyor. Şu an için konuyla ilgili AMD'den bir açıklama gelmiş değil, fakat AMD'nin bu davayı kaybetmesi halinde, en az 5 milyon dolar ödemeye mahkum kalabileceği konuşuluyor.

 

Kaynak: CHIP Online

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image