Arama

Antartika buzdağı sürüklenerek A-68 berrak su açıyor

6 yıl önce

Geçen hafta Antartika'da üretilen A-68 olarak bilinen devasa buzdağı denize doğru sürüklenmeye devam ediyor.

Antartika buzdağı sürüklenerek A-68 berrak su açıyor
ad image
ad image

 

En son uydu görüntüleri, 6.000 km²'lik blok ile karaya oturan yüzen Larsen C Buz Rafı arasındaki boşluğu göstermektedir.

Bu sayfadaki özel görüntü Deimos-1 uydusu tarafından satın alındı.

Uzun kış geceleri ve bulut örtüsü yüzünden Antarctic'in fotoğraflarını yılın bu zamanında çekmek kolay değildir.

Şimdiye kadar gaza casusluk yapan bu uzay aracı, bu zorlukları delmek için radar veya kızıl ötesi algılayıcılara güveniyor.

Buzdağı boyutu

Canavar bay - Galler'in dörtte biri büyüklüğünde ve şimdiye kadar kaydedilen en büyüklerden biri - şimdiye kadar beklendiği gibi davranıyor.

Teori, suyun kıyıya doğru itilmesini sağlayan Weddell Denizi'ndeki rüzgarlarla yaratılan okyanus yüzeyindeki eğimi aşağıya doğru taşıması gerektiğini önermektedir. Ancak, Dünya'nın dönüşüyle ​​üretilen Coriolis kuvvetinin sola yönelme etkisi, bergin kıtanın kenarına nispeten yakın durması gerekir.

İlginç bir şekilde, Cuma günü satın alınan Deimos görüntüsünde, Bern'e bağlı olan "hızlı buz" geniş bir bölümü ücretsiz olarak kopmuş gibi görünüyor. Bu hızlı buz, ana bloğundan çok daha incedir - birkaç metre kalınlığa karşın kendinden 200 metre artı metredir.

Termal bantlarResim telif hakkıNASA / AQUA / MODIS

Resim yazısıNasa'nın Aqua uydusunun bu pazar termal görüntüsünde, güçlü beyaz çizgiler, çevredeki buz ve havaya göre sıcak olan su sinyalidir. Ayrıca, hızlı buzun büyük bir bölümünün bergten ayrıldığını önermektedir

Alfred Wegener Enstitüsü, Helmholtz Polar ve Deniz Araştırmaları Merkezi'nden Thomas Rackow ve meslektaşları, engeli dikkatle izliyorlar.

Bunlar son zamanlarda yayınlanan araştırma dikkate küçük ve büyük nesneler üzerinde hareket farklı etkiler alarak - onlar Antarktika sularında buzdağlarının sürüklenme modellenmiş olan. Başlangıçta, menşe noktalarına bağlı olarak seyahat ettiren dört "otoyol" vardır.

A-68, Antarctic Peninsula'nın doğu kıyısında, Weddell Denizi'nden Atlantik'e kadar olan karayolu takip etmelidir.

Dr Rackow, BBC News'e verdiği demeçte, "Büyük olasılıkla Güney Georgia ve Güney Sandviç Adaları'na doğru ilerleyerek kuzeydoğuya doğru ilerleyecektir" dedi. "Buzdağının beklendiği gibi hareket edip etmeyeceğini, şu anki modelleri ve fiziki anlayışımız için bir" gerçeklik-kontrol "türü olup olmadığını görmek ilginç olacak."

Simüle otoyollarGörüntü telif hakkıRACKOW VE ARK.

Resim yazısıSimüle otoyollar: Küçükten orta büyüklülere sahip gazeller (Sınıflar 1-3) genelde birkaç yıl ömrüne sahiptir; Büyük bergler (Sınıflar 4-5) çoğunlukla hepsi 10 yıl sonra gitti

Polar araştırma ajansları, ayrılmanın sağladığı bilimsel fırsatları zaten tartışıyorlar.

Bilim insanları, buzağının kalan bölümleri üzerinde buzağılamanın nasıl bir etkiye sahip olabileceğini anlamayı isteyeceklerdir. Larsen C'nin yüzölçümü yola çıkan berg tarafından kaldırıldı ve bu kayıp stresin raf boyunca yapılandırılması ve yönetilmesi biçimini değiştirebilir.

Gipps Ice Rise olarak bilinen bir tutma noktasının hemen kuzeyinde çok sayıda çatlaklar vardır. Bu çatlaklar uzun süre statik kalmış, yumuşak, yumuşak bir buz bandı tarafından tutulmuştur.

Araştırmacılar, A-68'in bu çatlakların durumunu değiştirmeyeceğini kontrol etmek isteyeceklerdir.

Ayrıca, geminin raftan tamamen uzaklaşmasıyla ortaya çıkacak olan deniz tabanı üzerinde yapılacak büyüleyici araştırmalar da var. Önceki büyük devralmalar yeni türlerin keşfedilmesine yol açtı.

Harita

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image