Arama

Avrupa Konseyi, Türkiye'yi acil durum önlemlerine ilişkin olarak AİHM'ye başvurma selesinden uyarıyor

6 yıl önce

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland sözcüsü, acil durum tedbirleri kapsamında görevden alınanlar veya gözaltına alınan kişiler için etkili iç hukuk yolları bulmaması durumunda, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) daha fazla temyiz olasılığı konusunda uyarıda bulundu.

Avrupa Konseyi, Türkiye'yi acil durum önlemlerine ilişkin olarak AİHM'ye başvurma selesinden uyarıyor
ad image
ad image

 

Daniel Holtgen, ziyareti sırasında 15 Şubat'ta Twitter hesabıyla AİHM binlerce işten çıkarılan ve gözaltına alınan binlerce vatandaş için olağanüstü halde etkin bir iç hukuk yolunu bulamazsa, Türkiye "nin binlerce insan haklarını Strasbourg mahkemesine itirazda bulunabileceği" şeklinde konuştu. Avrupa Konseyi'nin Türkiye'ye yaptığı baş ziyareti.

Mesaj Jagland'ın Ankara'daki görüşmelerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Avrupa İşleri Bakanı Ömer Çelik, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan ve Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ı bir araya getirmeyi planladığı bir ziyarette geldi. Ayrıca muhalefet partileri ve sivil toplum üyeleri ile de toplantılar düzenleyecek.

2016 yılında Avrupa Konseyi, Türkiye'den acil kararnameleri görmezden gelmek ve kararnamelerden şikayet eden kişilerin şikayetlerini gidermek için bir komisyon kurmasını önerdi.

Ocak ayında Türk hükümeti, kararnamelerden etkilenen kişilerin açtığı temyizi değerlendirmek için Acil Durum Prosedürleri Araştırma Komisyonu'nu kurdu.

Ancak komisyon, kamu görevlileri, eğitim kurumları, kapalı kurumlar, vakıflar, sendikalar, federasyonlar, özel sağlık kurumları, yüksek öğrenim kurumları, özel radyo ve televizyon istasyonları, gazeteler, polis merkezleri, polis karakollarından uzaklaştırma veya işten çıkarmalarla ilgili binlerce şikayet arasında çok yavaş ilerledi. dergiler, haber ajansları, yayınevleri ve distribütörler. Komisyon şu ana kadar, yalnızca başvuranların bir kısmının eski durumuna getirilmesini ve başkalarını reddetmek üzere az sayıdaki başvuruyu yanıtladı.

Ayrıca, alt mahkemelerin ülkenin üst mahkemesi tarafından çıkarılan kararları uygulamayı reddettiği tartışmalı son olaylar sonrasında Anayasa Mahkemesinin yetkisi konusundaki endişeler de arttı.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image