Arama

Çevrimiçi konaklama rezervasyon verileri vergi kaçakçılığının boyutunu göstermektedir

5 yıl önce

Vergi otoritelerinin devrettiği her taş, büyük vergi kaçırma olaylarını açığa çıkarıyor gibi görünüyor. Çevrimiçi seyahat platformu Booking.com üzerinden gelir beyanı kontrol edilerek, Kamu Gelirleri Bağımsızlık Kurumu, önemli gelirlerin otel ve diğer turizm konaklama şekilleri tarafından gizlendiğini keşfetti.

Çevrimiçi konaklama rezervasyon verileri vergi kaçakçılığının boyutunu göstermektedir
ad image
ad image

 

Hedeflenen denetim, 2016 ve 2016 için KDV Bilgi Değişim Sistemi (VIES) aracılığıyla rezervasyonların ayrıntılı bilgisine dayanarak, Booking.com'un Yunan işletmelerini kendilerine getirdiği misafirler için harcadığı komisyonları listelemekteydi. Ücretler, aynı döneme ait gerçek beyanlara kıyasla sırayla yer alan konaklama birimlerinin gelirlerini tahmin etmek için kullanılmıştır.

Yunanistan genelinde 17.000'den fazla işletmenin bu elektronik çapraz kontrolü, her yıl 1000'den fazla kişinin tahmini ve beyan edilen gelirler arasında tutarsızlıklar olduğunu gösterdi. 90 civarında fark, yerinde denetimlere yönelik emirlere yol açan 50.000 Euro'yu aştı.

Yerinde izleme halihazırda, toplamda 3 milyon avro tutarındaki gizli gelirleri olan yaklaşık 40 işletme tespit etti ve bunlardan 20'sinin vergi ödemekten kaçındığı ve bunlara dayatılan paraların - bu yıl için de - olduğu tespit edildi.

Hedeflenen 90 şirketin denetimi tamamlandıktan sonra 2015 ile 2017 arasındaki toplam gizli vergilendirilebilir gelirlerin 8 milyon euroyu aşması bekleniyor. Yerel vergi daireleri, geçici bulguların tutarsızlıklara işaret ettiği diğer işletmelerin denetimini üstleneceklerdir.

Ödenen vergi ödemekle yükümlü olan şirketler, büyük otel gruplarına ait değillerdir, ancak orta ve yüksek oranlı konaklama oranlarıyla çoğunlukla küçük ve orta ölçekli birimlerdir.

Makedonya'nın orta kesiminde Halkidiki'de bulunan bir otelde olduğu gibi, 2015'te de tüm faaliyetlerinden sadece 10 avroluk bir ücret aldığını ve 2016'da da gelir vergisi beyanında bulunmadığını belirtti. İncelemeden sonra 2015 yılı için 254,018 Euro brüt gelir ve 2016 yılı için 120,256 avro karşılığında değiştirilmiş bir deklarasyon sunmuştur.

Benzer şekilde, Zakynthos'taki mobilyalı daireleri kiralayan bir firma, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında 211,648 Euro tutarındaki tutarsızlıklarla yanlış beyanda bulundu.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image