Arama

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kazak dışişleri bakanını kabul etti

3 yıl önce

Türkiye Cumhurbaşkanı 17 Mart'ta Kazak dışişleri bakanını başkent Ankara'da kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kazak dışişleri bakanını kabul etti
ad image
ad image

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kazakistan Muhtarı Tleuberdi arasındaki görüşme , cumhurbaşkanlığı kompleksinde kapalı kapılar ardında gerçekleştirildi.

Aynı zamanda başbakan yardımcısı olan Tleuberdi, günün erken saatlerinde Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile bir araya geldi.

Kazakistan'ın bağımsızlığının 30. yıldönümünü kutlayan Oktay, iki ülkenin ikili ticaret ilişkilerini daha da geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Yüksek yatırım potansiyeline dikkat çeken Oktay, ülkelerin savunma, tıp, bilgi teknolojileri ve enerji alanlarında işbirliği yapabileceklerini söyledi.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'nin (Türk Konseyi) bir şemsiye kurum olduğunu söyleyen Oktay, gayri resmi toplantısının 31 Mart'ta yapılmasının planlandığını hatırlattı.

Konsey, 2009 yılında hükümetler arası bir organizasyon olarak, Türkçe konuşan devletler arasında kapsamlı bir işbirliğini teşvik etmek amacıyla kurulmuştur.

Konsey üye ülkeler olarak Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye ve Özbekistan ve gözlemci ülke olarak Macaristan'dan oluşmaktadır.

Tleuberdi ise Erdoğan'ın yaklaşan konsey toplantısına beklenen katılımından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kazakistan'ın zengin yer altı kaynaklarına sahip olduğunu ve Türkiye'nin teknolojik altyapısına sahip olduğunu belirterek, bu alanlarda işbirliğinin artırılmasının her iki ülkeye de fayda sağlayacağını söyledi.

Karma Ekonomik Komisyon'un bu açıdan iyi bir fırsat olduğunu söyledi.

Erdoğan ve Oktay ile görüşmesi öncesinde Tleuberdi, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de görüştü.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image