Arama

CUMHURBAŞKANI'NIN 1 YILI BÖYLE GEÇTİ

8 yıl önce


CUMHURBAŞKANI'NIN 1 YILI BÖYLE GEÇTİ
ad image
ad image

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini öngören 2007 yılındaki Anayasa değişikliğinin ardından, 10 Ağustos 2014'teki seçimi yüzde 52'lik oy oranıyla kazanarak, "Türkiye'nin halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı" unvanını alan Erdoğan, 2015 yılında 54 yurt içi, 33 yurt dışı ziyaret gerçekleştirdi.

"SEÇİMİN YENİLENMESİNE KARAR VEREN İLK CUMHURBAŞKANI"

2015 yılında Erdoğan'ın aldığı en önemli karar ise "Milletvekili Genel Seçimini yenilemesi" oldu. 7 Haziran seçiminin ardından, Anayasa'da öngörülen 45 günlük sürede hükümet kurulamaması üzerine, 24 Ağustos'ta TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ile yaptığı istişari görüşme sonrasında, Anayasa'nın 104 ve 116'ncı maddelerine dayanarak milletvekili genel seçiminin yenilenmesi kararı alan Erdoğan, Türk siyasi tarihine "Seçimin yenilenmesine karar veren ilk Cumhurbaşkanı" olarak geçti.

Yurt içinde 54, yurt dışında 33 ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2015 yılının son yurt dışı ziyaretini ise daha önce de Kral Abdullah'ın cenaze töreni ve umre ziyareti için gittiği Suudi Arabistan'a yaptı.

KÜBA'YA İLK RESMİ ZİYARET 

2015 yılında, Latin Amerika'ya yaptığı seyahat dikkatle izlenen Erdoğan, Kolombiya'dan başladığı Latin Amerika seyahatinde Küba ve Meksika'ya gitti. Erdoğan, Küba'ya resmi ziyaret gerçekleştiren ilk Türk Cumhurbaşkanı oldu.

MUHTARLAR CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ'NDE 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hayata geçirilen bir başka uygulama da "Muhtarlar Toplantısı" oldu. Seçilerek göreve geldikleri ve Türkiye'nin farklı yerlerindeki tüm vatandaşları temsil ettikleri için muhtarlara büyük önem verdiğini ifade eden Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bugüne kadar 17 kez muhtarları misafir etti.

G20 LİDERLER ZİRVESİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTI 

Küresel ekonomik sorunların çözümünde en önemli platformlardan biri sayılan, dünyanın en büyük 19 ekonomisi ve AB'yi buluşturan Group of 20 (G20) liderlerinin 10’uncu toplantısı, Türkiye’nin ev sahipliğinde 15-16 Kasım tarihlerinde Antalya'da yapıldı. Zirvede ev sahibi ve katılımcı olarak yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, birçok ülkenin Başbakanı ve Devlet Başkanı ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

 

Kaynak: AA

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image