Arama

Cumhurbaşkanlığı'ndan, Erdoğan ve Biden görüşmesi açıklaması

8 yıl önce


Cumhurbaşkanlığı'ndan, Erdoğan ve Biden görüşmesi açıklaması
ad image
ad image

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcısı Biden’ın görüşmesinde ikili ilişkilerin yanı sıra başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgesel konular ele alındı. Cumhurbaşkanlığı'ndan alınan bilgiye göre, Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama mart ayında bir görüşme yapacak.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ı dün İstanbul'da Yıldız Mabeyn Köşkü'nde kabul etti. 15.30'da başlayan görüşme 2 buçuk saat sürdü. Toplantı sonrası yapılacağı duyurulan ortak basın açıklamasının iptalinin ardından Cumhurbaşkanlığı tarafından görüşmenin detaylarına dair açıklama yapıldı.

 

Açıklamaya göre, kabulde ikili ilişkilerin yanı sıra başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgesel konular ele alındı.

İstanbul ve Diyarbakır'daki saldırılarla ilgili olarak ABD yönetiminin sergilediği dayanışmadan memnuniyetini dile getirdiği belirtilen Erdoğan'ın, terörle mücadele konusunda kamuoyunun sağlıklı bilgilendirilmesinin ve doğru mesajlar verilmesinin önemli olduğunun altını çizdiği öğrenildi.

‘TERÖR PROPAGANDASI YAPMAK İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİL'


Erdoğan, müttefik ülkelerin yetkililerinden bu konuda duyarlılık beklediklerini hatırlatarak, Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki kararlılığını baltalamaya çalışan kesimlere katkı niteliği taşıyabilecek duruş ve ifadelerden uzak durulması gerektiğini vurguladığı ifade edildi.

 

Türkiye'nin tıpkı ABD gibi bir hukuk devleti olduğunu söyleyen Erdoğan'ın, terör propagandası yapmanın ve terör eylemlerine destek niteliği taşıyan beyanlarda bulunmanın, fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğine dikkati çektiği belirtildi.

Görüşmede, Türkiye'nin IŞİD, PKK, El Kaide, DHKP-C gibi örgütler arasında hiçbir ayrım yapmadığı, PYD ve YPG'yi de terör örgütü olarak gördüğü de tekrarlandı. Suriye'de oldukça kritik bir süreç yaşandığına işaret eden taraflar, geçiş hükümeti oluşturulması için neler yapılabileceğine ilişkin görüş teatisinde de bulundular.

Türkiye'nin IŞİD'le mücadele konusunda başından beri, uluslararası koalisyona her türlü katkıyı yaptığı, askeri operasyonlara katıldığı, ihtiyaç duyulan desteği verdiği ifade edildi. Irak'taki istikrarsızlığın IŞİD ve PKK gibi terör örgütlerine zemin hazırladığına işaret eden Erdoğan, söz konusu ülkenin terörden arındırılması için Ramadi'nin ardından Felluce ve Musul için ciddi çaba sarf edilmesi gerektiğine değindi.

‘BAŞİKA’DAKİ FAALİYETLER EĞİTİM AMAÇLI’

Erdoğan'ın, Türkiye'nin Başika'daki faaliyetlerinin de yerel kuvvetleri eğitme amacı taşıdığını da hatırlattığı öğrenildi. Biden'ın ise terörle mücadele konusunda Türkiye'nin yanında yer aldıklarına değinerek PKK'yı da terör örgütü olarak gördüklerini vurguladığı kaydedildi. Biden, Suriyeli mültecilere yardım eli uzatma konusunda Türkiye'nin yaptıklarını takdirle karşıladıklarını da söyledi.

OBAMA VE ERDOĞAN MARTTA GÖRÜŞÜYOR

Görüşmede, Mart sonunda Nükleer Güvenlik Zirvesi vesilesiyle Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama'nın Washington'da yapacakları görüşmenin, iki ülke arasında üst düzey görüş alışverişi için önemli bir fırsat olacağı da ifade edildi. 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image