Arama

Çurkin: Türkiye’ye yaptırım konusunu BMGK’ya taşıyabiliriz

7 yıl önce


Çurkin: Türkiye’ye yaptırım konusunu BMGK’ya taşıyabiliriz
ad image
ad image

Rus RIA Novosti haber ajansına röportaj veren Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin, Türkiye’nin IŞİD’le petrol kaçakçılığı yapması nedeniyle BM tarafından yaptırımlara maruz kalmasının ‘teoride mümkün’ olduğunu belirtirken, ‘gerçek koşulların’ ise daha farklı olduğunu söyledi.

‘GERÇEK DÜNYADA YAŞIYORUZ, GERÇEKLERDEN HAREKET ETMEK DURUMUNDAYIZ’

Çurkin “Teorik olarak Türkiye’ye IŞİD’le petrol ticareti yapması nedeniyle yaptırım uygulanması mümkün. Ama gerçek dünyada yaşıyoruz. Türk jetleri tarafından düşürülen uçağımız konusunda NATO’nun Türkiye’ye arka çıktığını görüyorsunuz. Diğer ülkeler ise kulislerde Türkiye’yi kınıyor, ama kamu önünde bunu yapmaktan kaçınıyor. Bu nedenle gerçeklerden hareket ederek, neler yaşanabileceğini tahmin etmek durumundayız” ifadelerini kullandı.

‘İSTEMEMİZ HALİNDE HER ŞEYİ YAPABİLİRİZ’

Çurkin, Rusya’nın Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusunu BMGK’ya sunup sunmayacağı sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Sunabiliriz. İstememiz halinde her şeyi yapabiliriz. Ama BMGK’ya hangi konuların sunulacağı siyasi bir karardır. Sunduğumuz tasarının sonra destek almaması gibi bir durum yaşanmaması için, izlenecek yolu dikkatlice ayarlamalıyız.”

‘TÜRKİYE İLE ABD, IŞİD’İN PETROL TİCARETİNİ BMGK’YA BİLDİRMELİYDİ’

Diğer taraftan ‘Türkiye ile ABD, IŞİD’in yasadışı petrol ticaretini BMGK’ya bildirmek zorundaydı’ diyen Çurkin, sözlerine şöyle devam etti: “Terör örgütlerine finansal destek verilmesini yasaklayan 2199 sayılı BM kararının uygulanışı konusunda birçok şikayet aldık. Kısa süre önce ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’daydık. İki ABD’li general bize koalisyonun Suriye’deki eylemlerini anlattı. Ben de onlara çok basit bir soru yönelttim: ‘Siz Suriye’de bir yıldır hava operasyonu yapıyorsunuz. Biz ise sadece 2 aydır yapıyoruz ama Türkiye sınırlarından sokulan petrolleri gösteren birçok fotoğraf sunduk. Siz bunu bilmiyor muydunuz?’ dedim. Muhtemelen biliyorlardu ve eğer biliyorlarsa bunu Güvenlik Konseyi’ne bildirmek zorundalardı. Çünkü şubatta kabul edilen 2199 sayılı karar, terör örgütlerinin finansmanı konusunda sahip olunan bilgilerin paylaşılmasını öngörüyor. ABD ve Türkiye bunu yapmalıydı ama yapmadılar."

‘YENİ TASARI 17 ARALIK’TA KABUL EDİLEBİLİR’

Çurkin, 2199 sayılı BM kararının uygulanışındaki sorunlar nedeniyle ABD ile birlikte yeni ve daha sert bir karar tasarısı üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Rus yetkili, terör örgütlerinin finansal kaynakları konusundaki bilgilerin düzenli olarak BMGK’da sunulmasını öngören kararın 17 Aralık’ta kabul edilmesini umut ettiklerini söyledi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image