Arama

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Giderilir

7 yıl önce


Dikkat Dağınıklığı Nasıl Giderilir
ad image
ad image

            Dağınık olan bir beyin ilk önce kendisine zarar verir. Çevrede bir çok uyarıcı bulunan biz insanların dikkat eksikliği ve konsantrasyon problemi özellikle son zamanlarda daha bir revaçta. Bunların nedenlerinden bir tanesi elbette gelişen teknolojidir. Peki dikkat eksikliği problemi nasıl çözülebilir?

 Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği

            Biz insanlar çevremizde olan biteni elbette duyu organlarımızın yardımıyla tanırız. Eşyaları elleyerek, koklayarak birbirinden ayırırız. Çevremizde o kadar sayısız nesne ve olaylar mevcut ki bunları tek tek hafızamıza alıp algılamamız genelde mümkün değildir. Biz çevremizdeki uyarıcılardan bir kısmını algılar, bir kısmına ise dikkat ederiz ve hatta bazı uyarıcıların farkına bile varamayız. Bunun nedeni insanın dikkatinin sınırlı olmasıdır.

            Dikkat kelimesinin tanımını yapacak olursak; fizyolojik ve psikolojik enerjinin bir durum üzerinde toplanmasıdır. Bir vakaya, bir canlıya veya bir nesneye ilgi duyduğumuz düzeyde ona dikkat ederiz. İlgimizin mevcut derecesine göre dikkatimizin şiddeti ve süresi de artar. Konuya ilgi duyulduğu sürece dikkat süreklilik gösterir. Konuya ilgi duyulmadığı hallerde doğal olarak dikkatimiz azalır ve hatta yok olmasına yol açar.

            Okul zamanında çocuğu olan çoğu aile, çocuğunun dikkatini bir türlü toplayamamasından ve dikkat süresinin azlığından şikâyetçidir. Peki, yetişkinlerde bunun nedeni nedir? Elbette yoğun çalışma ortamları dolayısıyla kendini baskı ve stres altında hissetmektir. Sorumluluklarını yerine getirememekten dolayı oluşan korku yüzünden yetişkinler de dikkatini bir noktaya toplayamamaktadır.

            Peki yetişkinlerde dikkat eksikliği belirtileri nasıl ortaya çıkar? Bazı insanlar çok dikkatlidirler, hiçbir ayrıntıyı kaçırmazlar. Dikkatlerini uzun süre boyunca aynı iş üzerinde toplayabilirler. Bu iş bazıları için sıkıcı da olsa, sıradan da olsa, o işi bitirinceye dek, dikkatlerini o iş üzerinde yoğunlaştırabilirler. Bazı insanların dikkati ise çok dağınıktır. Kendilerine bir şeyler anlatıldığında veya bir parça okunduğunda, anlatanı bir süre izledikten sonra dalarlar, konudan uzaklaşırlar. İşte bu yetişkinlerde dikkat eksikliği belirtilerinin en büyük göstergesidir.

 Dikkat Dağınıklığının Giderilme Yöntemleri

            Odaklanma sorunu yaşayan insanları dikkatlerini artırmak, dikkatlerini toplayabilme zamanını arttırmak için onlara birçok alıştırmalar yaptırmak gerekir. Tabii ki bu alıştırmalar ilgisini çekebilecek şeyler ile yaptırılabilir: Önce dikkat dağınıklığı yaşayan insanın ilgisini çekebilecek alanları bulmak gerekir. Daha sonra alıştırmalara başlanabilir. Yetişkinlerde belli bir resimdeki yanlışları bulması, iki resim arasındaki yakınlık ve farklı olan yönleri göstermesi, anlatılan bir şeyi tekrarlaması veya anlattığımız şey ile ilgili soruları cevaplandırması da istenilebilir.

            Bazı oyunlar dikkat eksikliği ölçmek ve geliştirmek için iyi bir alternatiftir. "Hangi elimde?", "Uçtu uçtu kim uçtu?", Evet-hayır oyunu" ve "Kelime oyunu" gibi bunlar hep dikkat geliştirici oyunlardır. Bu tür oyunlar genellikle çocuklardaki dikkatsizliği gidermek için kullanılsa da yetişkinlerde de işe yarama durumları vardır. Yalnız bu egzersizlerle insanları sıkmamaya, bıktırmamaya hatta yormamaya büyük özen gösterilmeli, bunlar yetişkin için cazip hale getirilmeye çalışılmalıdır.

 

            İlgi, ani bir hareket, ani değişiklikler, uyarının büyüklüğü, uyarının şiddeti ve sesi, dikkati uyanık tutan özelliklerdir. Buna karşılık olarak yazının başında da belirttiğimiz gibi yorgunluk, uykusuzluk, stres, kendini gergin ve huzursuz hissetme dikkati dağıtan etkenlerdir.

            Her bireyin kendine ait bir karakteri, bir kişiliği ve davranış biçimi olabileceği gibi, yine kendine özgü bir dikkat gücü vardır. Bireyde var olan dikkat gücünü ise yine farklı şekillerde değerlendirebiliriz: talimatı kavrama, hızlı bir öğrenme, tekrar işlerinde başarılı olma, verilen bir işi kısa süre zarfında ve hatasız yapma gibi değişik güçleri vardır. Bunlar hep dikkat gerektiren işlerdir. Bireyin belli bir alanda başarılı olması, belli bir işte verimli olması da elbette ki büyük ölçüde dikkatini toplama gücüne bağlıdır. Dikkat bireyin başarısına etki eden en büyük faktörlerden biridir. Ve fark edilmeye başlanır başlanmaz hemen tedaviye başlanmalıdır.

 Play Attention

            Play Attention, 1996 yılında NASA’DA geliştirilen ve kullanılmaya başlanan bir programdır. Program dikkat eksikliği,hiperaktivite,öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklarda ve yetişkinlerde odaklanma becerisini geliştirmede uluslararası bir lider konumuna sahiptir. Ayrıntılı bilgi için www.playattention.com.tr

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image