Arama

Erdoğan, sosyal medya platformlarına karşı katı önlemler alma sözü verdi

3 yıl önce

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dördüncü çocuklarının Twitter'da doğduklarını açıkladıktan sonra kızına ve kayınvalidesine yöneltilen hakaretlerin ardından sosyal medya platformlarına karşı katı önlemler alacağına söz verdi.

Erdoğan, sosyal medya platformlarına karşı katı önlemler alma sözü verdi
ad image
ad image

 

İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) 1 Temmuz'da video konferans yoluyla partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, söz konusu platformlar üzerinde sıkı kontrol için bir yasa tasarısı için adım atacağını söyledi.

“Yasal bir düzenleme üzerinde çalışıyoruz. Bu tür medya bu millete, bu ülkeye uymuyor ”dedi.

“Parlamentoya [fatura] getireceğimiz anda sosyal medya kanallarının tamamen kaldırılmasını ve kontrol edilmesini istiyoruz. Bu konu ile yasama dönemi bitmeden ilgilenmeyi umuyorum ”dedi.

Hükümetin, sosyal medya şirketlerini Türkiye'de yasal bir varlık göstermeye zorlayacak mevzuat getirmeye kararlı olduğunu belirterek, bu şartın mali açıdan hesap verebilir tutulabileceği ve Türk mahkeme kararlarına yanıt vermeye zorlanabileceği anlamına geleceğini belirtti.

Erdoğan, “Neden YouTube, Twitter, Netflix gibi sosyal medyaya karşı olduğumuzu görüyor musunuz?” Dedi Erdoğan.

“Türkiye bir muz cumhuriyeti değil. Bu ülkenin yürütme ve yargı organlarını alçaltanları da çekeceğiz ”dedi.

“Dünyaya ve gözlerine yeni açılmış bir bebeğe saldıranları kovalayacağızaile, temsil ettiklerini düşündükleri değerler üzerinde ”dedi. Erdoğan, yeni doğan bebeklerini duyurdukları sırada kızı Esra Albayrak ve damadı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a yönelik bir hakaretten söz etti.

Bu arada İletişim Direktörü Fahrettin Altun, 1 Temmuz'da bazı sosyal medya platformlarının cinsel taciz, kumar, dolandırıcılık ve terörist propagandası yapmak gibi suçlara yol açtığını söyledi. 

Altun, yazılı bir bildiride, "Söz konusu sosyal medya platformları, vatandaşlarımızın haklarının korunmasına, yasalarımızı suç olarak kabul ettiği konularda katkıda bulunmuyor ve tüm suçlarımıza rağmen bu suçların taahhüdüne zemin hazırlıyor" dedi.

Altun, cumhurbaşkanının görüşlerinin bağlam dışına çıkarıldığını belirterek, şirketlerden Türkiye'de ofis açmaları istendiğini de belirtti.

Altun, "Cumhurbaşkanımızın baskıcı ve yasaklayıcı olarak yaklaşımını sunmaya çalışmak nafile bir çaba." Dedi.

AKP uzun süredir Twitter, Facebook ve YouTube gibi sosyal medya devlerini içeriği kaldırmaya veya ağır para cezalarına maruz kalma ve platformlarına erişimi kısıtlamaya zorlayarak onları kontrol altında tutmasını sağlayacak değişiklikler yapmayı düşünüyor.

AKP, Nisan ayında yeni koronavirüsle mücadelenin bir parçası olarak omnibus faturası altındaki sosyal ağ platformlarında daha fazla önlem almak için çalışmalar yürüttü, ancak parlamentonun gündemine gelmeden önce ilgili makaleyi bıraktı.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image