Arama

Ev kiraları arttıkça öğrenci karavanda yaşamaya başladı

1 yıl önce

Samsun'da bir üniversite öğrencisi , ev kiralarının artmasıyla ailesinin kamp yapmak için aldığı karavanda yaşamaya başladı.

Ev kiraları arttıkça öğrenci karavanda yaşamaya başladı
ad image
ad image

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Sonkan Barutçu, geçen yıl “daha ekonomik olduğu” gerekçesiyle karavanda yaşamaya başladı.

 

21 yaşındaki genç, üniversiteden mezun olacağı gelecek Haziran'a kadar burada yaşamını sürdürmeyi planlıyor.

 

Belediyenin “karavan parkında” konaklayan ve her şey dahil ayda 750 TL ödeyen Barutçu, “ Ev kiralarsanız yıllık hane gideri en az 70 bin lira olur. Kervanda yaşama maliyetim yılda 10.000 lirayı geçmiyor.”

 

Sıfırdan bir kervan alıp böyle bir hayatı seçenler, harcadıkları parayı iki yılda amorti edebileceklerini öne sürdü.

 

Babasının 2010 yılında aldığı kervanı tamir ettiklerini kaydeden Barutçu, evinin kirası pahalılaşınca birden “sadece yazın değil kışın da kalacağını” düşünmeye başladığını söyledi.

 

“Ailem güvenlik ve sert kış koşulları nedeniyle ilk başta bu fikirden hoşlanmadı ve onları ikna etmek zorunda kaldım. Ancak bir yılı aşkın süredir buradayım, alıştım” dedi.

 

Karavanı park ettiği alanın okula 10 kilometre uzaklıkta olduğunu belirten Barutçu, kampüse tramvayla gittiğini söyledi.

 

8 metrekarelik karavanda iki ocak, bir musluk, 40 litrelik su deposu, portatif tuvalet, çift kişilik yatak, yemek masası, mini buzdolabı, dört kat sığabilecek bir gardırop ve 9 kişilik bir dış alan bulunuyor. metrekare olduğunu kaydetti. "Üç kişiyi ağırlayabilirim."

 

“Ev konforunu karavanda bulmak elbette mümkün değil. Tuvalet ve banyoyu dışarıda kullanıyorum. Çamaşırlar için kuru temizlemeye gidiyorum ve ısıtmayı elektrikli fanlarla sağlıyorum. Sadece 15-20 dakikada ısınıyor ama sonra fazlasıyla yetiyor” dedi.

 

"Bütün arkadaşlarım bana 'üşürsün geri gelirsin' dediler ama ben rahatım" diye ekledi.

 

COVID-19 salgını Türkiye'de karavan satışlarında bir yılda yüzde 30'luk bir artışa neden oldu.

 

Karavan kiralamak ya da satın almak günümüzde oldukça talep görüyor ancak Türkiye Kamp ve Karavan Derneği'nin 1966'dan beri yürüttüğü ülke karavan yaşamına yabancı değil. Ayrıca dokuz dernekten oluşan bir federasyon var.

 

Kamu yetkilileri pandemi sırasında insanlara kalabalıktan uzak durmalarını tavsiye ettiği için tatiller de daha yeşil ve daha yalnız bir hal aldı.

 

İstanbul'da çadırlarda “uygun fiyatlarla” alternatif bir tatil sunan kamp alanları metropolde yeni bir trend haline geldi.

admin
admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image