Arama

FIFA'ya operasyonun ikinci dalgasında gözaltılar arttı

8 yıl önce


FIFA'ya operasyonun ikinci dalgasında gözaltılar arttı
ad image
ad image

ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch dün basın toplantısı düzenleyip Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’ne (FIFA) yönelik olarak kendi açtıkları ve Zürih polisinin yürüttüğü yolsuzluk operasyonu kapsamında yeni kişiler hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Brooklyn’deki federal jürinin eski ve halihazırda görevde bulunan 16 FIFA yetkilisi hakkında soruşturma açtığını belirten Lynch, “Bu kişilerin arasında Kuzey ve Orta Amerika ile Karayipler Futbol Konfederasyonu (CONCACAF) ile Güney Amerika Futbol Konfederasyonu (CONMEBOL) başkanlarını da bulunuyor. Honduraslı Alfredo Hawit ile Paraguaylı Juan Angel Napout aynı zamanda FIFA başkan yardımcıları ve yürütme kurulu üyeleri. Bu 16 yeni davalı, şantajın yanı sıra uzun süredir mevkilerini finansal gelir elde etmek için kullanmakla suçlanıyor” ifadelerini kullandı.

 

Bu kişilerden Hawit ile Napout’un sabah saatlerinde FIFA’nın toplantıları için gittikleri Zürih’te gözaltına alındığını hatırlatan Lynch, diğerlerinin de gözaltına alındıktan sonra ABD’ye getirilmesi için çabaladıklarını söyledi.

Öte yandan Adalet Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, haklarında soruşturma başlatılan 16 kişinin ismi paylaşıldı: FIFA başkan yardımcısı da olan CONCACAF Başkanı Alfredo Hawit, eski Panama Futbol Federasyonu Başkanı da olan FIFA Disiplin Komitesi üyesi Ariel Alvarado, eski Honduras Futbol Federasyonu Başkanı da olan FIFA Televizyon ve Pazarlama Komitesi üyesi Rafael Callejas, Guatemala Futbol Federasyonu Başkanı da olan FIFA Fair-Play ve Sosyal Sorumluluk Komitesi üyesi Brayan Jimenez, eski FIFA Yürütme Kurulu üyesi Rafael Salguero, Guatemala Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Hector Trujillo, eski Salvador Futbol Federasyonu Başkanı Reynaldo Vasquez, eski Paraguay Futbol Federasyonu Başkanı da olan FIFA başkan yardımcısı Juan Angel Napout, FIFA Kalkınma Komitesi üyesi Manuel Burga, Güney Amerika Futbol Konfederasyonu Mali İşler Müdürü Carlos Chavez, Ekvador Futbol Federasyonu Başkanı Luis Chiriboga, Brezilya Futbol Federasyonu Başkanı Marco Polo del Nero, Güney Amerika Futbol Konfederasyonu’nun eski genel sekreteri Eduardo Deluca, Güney Amerika Futbol Konfederasyonu’nun mevcut genel sekreteri Jose Luis Meiszner, FIFA Denetim Kurulu üyesi Romer Osuna ve eski Brezilya Futbol Federasyonu Başkanı Ricardo Teixeira.

İADESİ İSTENEN ESKİ HONDURAS LİDERİ SUÇLAMALARI REDDETTİ

Gözaltına alınan ilk isimler olan Hawit ve Napout'un ABD'ye iade edilmek istemedikleri belirtilmişti. Eski Honduras Devlet Başkanı da olan Rafael Callejas da aynı şekilde dün düzenlediği basın toplantısında iade edilmek istemediğini, suçsuz olduğunu ve kendini savunabileceğini söyledi.

TOPLAM GÖZALTI SAYISI 41

Öte yandan açıklamada, bugünkülerle birlikte haklarında soruşturma başlatılan kişi ve kurumların sayısının 41'e ulaştığı kaydedildi. Bunlardan halihazırda 12 kişi ve iki spor dağıtım şirketinin devam eden soruşturma kapsamında suçlu bulunduğu ifade edildi.

ESKİ BAŞKAN YARDIMCISI WEBB SUÇUNU İTİRAF ETTİ

FIFA'daki yolsuzluk operasyonu kapsamında 27 Mayıs'ta İsviçre’nin Zürih kentinde 7 FIFA yetkisi gözaltına alınmıştı. Gözaltındaki yetkililerden Jeffrey Webb ve Jose Maria Marin ABD'ye iade edilirken, iadeye itiraz eden Eugenio Figueredo, Eduardo Li, Julio Rocha, Costas Takkas ve Rafael Esquivel'in yargı süreci devam ediyor. Diğer taraftan FIFA’nın eski başkan yardımcılarından olan Webb’in kendisine yönelik yolsuzluk suçlamalarını kabul ettiği de açıklandı.

RUSYA: İLGİMİZ YOK

Bu arada Rusya Spor Bakanı Vitaliy Mutko’dan da bir açıklama geldi. Mutko, operasyonlarla veya gözaltına alınanlarla hiçbir şekilde bağlantılarının olmadığını vurguladı.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image