Arama

Günlük vaka sayısı yaklaşık 25.000'e sıçrayarak Mayıs ayının başından bu yana en yüksek seviyeye çıktı

2 yıl önce

Yeni sayısı COVID-19 olguda içinde Türkiye'de sağlık bakanı virüsüne karşı aşı almak Türk vatandaşları çağırdığı gösterdi yaklaşık 25,000, hükümet verilerine neredeyse üç ay içinde en yüksek seviyeye yükseldi.

Günlük vaka sayısı yaklaşık 25.000'e sıçrayarak Mayıs ayının başından bu yana en yüksek seviyeye çıktı
ad image
ad image

 

Sağlık Bakanlığı'nın rakamlarına göre, yeni vaka sayısı önceki gün 22.898'den 3 Ağustos'ta 24.832'ye yükseldi.

Ülke, yetkililerin pandemi ile ilgili kısıtlamaları gevşetmesinden bu yana yayılan başka bir virüs dalgasıyla savaşırken, COVID-19'dan günlük ölüm sayısı da 1 Haziran'dan bu yana en fazla ölüm olan 126'ya yükseldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, günlük verilere eşlik eden bir tweet'te, "Salgınla mücadele kurallarına uyarsak ve aşılarımızı yaptırırsak pandemiyi sona erdirmek için harekete geçeriz" dedi. Bakanlığa göre, Türkiye Ocak ayında

toplu aşı kampanyası başlattığından bu yana 74.08 milyon dozdan fazla COVID-19 aşısı uyguladı .

41.23 milyondan fazla insan ilk dozunu alırken, 27.73 milyondan fazlası tam olarak aşılanmıştır. Türkiye ayrıca üçüncü COVID-19 aşı takviye aşılarını da yapıyor ve 5,1 milyonun üzerinde bu doz verildi.

Bu arada, Türkiye'nin Doğu Karadeniz bölgesine hasat öncesi yıllık göç, sağlık uzmanlarını endişelendirmeye devam ediyor.

Uzmanlar, 8 Ağustos'ta başlayacak hasat sezonu için büyük şehirlerden binlerce tarla işçisi ve üreticinin gelmesinin beklendiği bölgede, sıkı pandemi önlemlerinin uygulanmasının yanı sıra tarım işçilerinin aşılarının da tamamlanması gerektiğini öne sürdü. .

Faruk Aydın, Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden bir mikrobiyolog, her parametre artar insan hareketi vaka pozitifliği üzerinde yüzde 100 etkisi olduğunu belirtti.

“İşçilerin tam aşılanması bu sezon için faydalı girişimler olabilir. Aksi takdirde bölgede artan sayıların artmaya devam edeceğini söyleyen Aydın, önlemleri değiştirmeden sürekli aynı hareketleri yaparak virüsle mücadele etmenin mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.

Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta da fındık hasadı mevsiminde bölgeye gelenlerin tedbirlere uyarak hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

“Vakalar istemediğimiz şekilde artıyor. Şu anda sayımız maalesef günlük vaka olarak 300'ün üzerinde. Bunda etkenin insan hareketi olduğunu söyleyen Usta, insanların maske takma ve sosyal mesafe kuralına uymadan birbirleriyle temas etmesi sonucu vakaların arttığını kaydetti.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image