Arama

HDP'li Baluken: Arkadaşlarımıza gerçek kurşunla müdahale edildi

8 yıl önce


HDP'li Baluken: Arkadaşlarımıza gerçek kurşunla müdahale edildi
ad image
ad image

Baluken, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, sokağa çıkma yasaklarıyla herhangi bir sonuç alınamayacağını, sorunun diyalog ve müzakere yöntemleriyle masada çözülebileceğini vurguladı. Baluken, "Diyarbakır sokaklarında halka karşı savaş açmış bir devlet konsepti olduğunu" belirterek, sokağa çıkma yasaklarının hukuksuz olduğunu ifade etti.

Baluken, şöyle devam etti:

"Sokağa çıkan her yurttaş polisin öldürücü müdahalesine maruz kalıyor. Az önce Diyarbakır'da milletvekili arkadaşlarımızı aradığımızda, polisin saldırısı altında olduklarından telefonlarına yanıt veremediler. Demokratik gösteri hakkını kullanmak isteyen partili arkadaşlarımıza gaz bombaları, tazyikli su ve sonrasında gerçek mermilerle müdahale başladı. Sur'daki abluka 14 gününü doldurdu. Genelde 53 defa sokağa çıkma yasakları uygulandı."

CHP'YE ELEŞTİRİ

Baluken, Sur'da yaşananlara CHP'nin de sessiz kaldığını iddia ederek, "CHP, Türkiye'de anamuhalefet partisi rolündedir. Kent merkezleri yakılıyor, anamuhalefet partisinden bir tek heyet bile zahmet edip Cizre'ye, Sur'a gitmiyor. CHP, bu suskunluğunu devam ettirirse bu devlet konseptine onay vermiş bir pozisyona gelecek" diye konuştu.

‘GÜNDEM DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR'

Gazetecilerin "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık sistemine ilişkin ikili referandum açıklaması oldu. Nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Baluken, "Başkanlık sistemi bir tek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeminde olan bir konudur. AKP gündemi ve Davutoğlu'nun gündemi de dahil olmak üzere böyle bir tartışma yoktur. Israrla ayakları karadan kesildikten sonra Türkiye'nin gündemini değiştirmek için bu tarz gündemleri yaratmaya çalışıyor" yanıtını verdi.

‘AKP'NİN ORTADOĞU POLİTİKASINI DEĞİŞTİRMESİ LAZIM'

Rusya'nın Türkiye ile ilişkilerin düzelmesi için bazı taleplerde bulunduğunun anımsatılması üzerine Baluken, AK Parti'nin Suriye ve Ortadoğu politikasının değiştirmesi gerektiğini söyledi. Baluken, AK Parti'nin bu talepleri önemsemesi durumunda krizden çıkış olabileceğini, ancak yaşananlara baktıkları zaman çok ümitvar konuşamayacaklarını ifade etti.

‘MUSUL'A ASKER GÖNDERMENİN İZAHATI YOK'

Baluken, Irak'ın Başika bölgesinde konuşlu Türk askerinin bir kısmının Irak'ın kuzeyine intikal etmesine ilişkin soruya, "Musul'a asker göndermenin hiçbir izahatı yok. Çekilmenin olması durumunda daha büyük krizlerin önü kesilir" dedi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image