Arama

ibrahim Murat Gündüz’den inşaat müteahhitleri hakkında sert açıklamalar yaptı

1 hafta önce


ibrahim Murat Gündüz’den inşaat müteahhitleri hakkında sert açıklamalar yaptı
ad image
ad image

 

Dürüstlüğü , açıksözlülüğü,  sert mizacı ve yardımseverliği ile tanıdığımız Adanalı girişimci ibrahim Murat gündüz inşaat mütahitlerini işaret ederek dürüst ve vicdanlı davranmaları gerektiğini söyledi.

 

İbrahim Murat Gündüz son günlerde yaşanan ve Müslümanlığa yakıştıramadığım dediği gözlemlerini şu şekilde anlattı

“Piyasa Değeri 1.2 milyon TL  olan ev, hükümet tarafından açıklanan 'Yeni Evim' projesinden sonra 1.5 milyon TL oldu. Müteahhitler vergi ödememek için rayiç bedeli düşük göstermelerinden dolayı Kredi kullanmak isteyen vatandaşa engel oluyorlar. Bunun adı kul hakkı, hem vatandaşa zarar veriyorsunuz hem devlete vergi vermeyerek suç işliyorsunuz diyerek etkin ve caydırıcı cezalar olmaması sebebi ile müjde adı altında açıklanan projeler müjde olmaktan çıkıp vatandaşı mağdur ediyor” ifadesini kullandı

 

2. el konutlarda şu anda finansman avantajı söz konusu olmadığı için 2. el dairelerin fiyatlarının artması ya da fiyatlarının yükseltilmesinin bahse konu dairelerin satışlarını kolaylaştırmayacağını söyleyen İbrahim Murat Gündüz fiyat artışı sorunu ile alakalı Ülkemizin

genel bir konut politikası sistemine ihtiyacı olduğunu şu an kesinlikle söyleyebilirim. Yapı ruhsatlarının, bağımsız bölümlerin, metrekarelerin, arsa fiyatının ve özellikle de satış fiyatlarının takip edildiği elektronik bir altyapıya ihtiyacımız olduğunu belirtti

 

 

Alıcı tarafından müteahhite ödenen bedel müteahhitin kurnazca tavsiyesi ile gerçek satış bedeli gibi gözükmesi amacıyla  muhakkak banka vasıtayla gönderilir bu şekilde satış bedeli resmileştirilir kalan tutar ise müteahite elden verilir ve böylelikle müteahhitin suç işlemesine istemeden yardım edilir.

 

Gayrimenkuller alınıp satılırken maalesef yerleşmiş bir uygulama olan gayrimenkulün gerçek bedeli yerine müteahhitin dayatmasıyla daha düşük bir bedelden satış gösterilmesi, müteahhitin vergi kaçırması ve haksız kazanç elde etmesi sonucunu doğurur.

 

Peki satış bedeli neden düşük gösteriliyor?

 

İbrahim Murat Gündüz bu sorunun cevaplarını şu şekilde açıklıyor;

İnşaat müteahhitleri (sıfır) ev satarken gerçek bedeli göstermek istemedikleri için daha düşük gelir elde etmiş gibi görünebilmek adına, gelir/kurumlar vergisi, geçici vergi ve KDV’yi eksik ödemek veya hiç ödememek için bu yolu tercih ediyorlar yani inşaat müteahhitleri tamamen vergi kaçırmak üzerine kurulu bir düşünceye dayalı ahlaksız bir davranış biçimini benimsemişler.

 

Alım-satıma konu gayrimenkul gerçek bedelinden gösterilmediğinde hem alıcı hem de satıcı tapu harcını eksik ödeyerek maddi bir menfaat sağlamış olur. Bu şekilde Hazine açısından harç kaybı ortaya çıkar. Zira alışılagelmiş uygulamada gerçek satış bedeli üzerinden değil belediyede kayıtlı bedel yani  halk arasındaki tabiri ile rayiç bedel üzerinden işlem yapılmaktadır.

 

Özetle gerçek satış bedeli üzerinden değil de belediye rayiç değeri üzerinden alım-satımın yapılması sonucunda müteahhit açısından gelir/kurumlar vergisinin, KDV’nin, geçici verginin az ödenmesi veya ödenmemesinden dolayı haksız bir maddi menfaat söz konusu olmaktadır.

 

Piyasayı, manipüle edenlerin tespit edilerek cezalandırılması, aynı zamanda, 'fırsatçılık yapan müteahhitlerin fiyatlarını yükselttikleri konutlara kampanya desteği verilmemesi gerektiğini belirten İbrahim Murat Gündüz, Maliye Bakanlığının bilhassa bu müteahhitleri vergi incelemesine alması gerektiğini söyledi

admin
admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image