Arama

Twitter kullanıcıları yakında aylık 7.99 $ ücret karşılığında mavi çek alabilirler

1 yıl önce

Twitter , yeni sahibi Elon Musk , ABD ara seçimlerinden hemen önce platformun doğrulama sistemini elden geçirmek için çalışırken, artık yalnızca doğrulanmış hesaplara verilen mavi bir çek içeren ayda 7,99 dolarlık bir abonelik hizmeti duyurdu.

Twitter kullanıcıları yakında aylık 7.99 $ ücret karşılığında mavi çek alabilirler
ad image
ad image

 

ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve İngiltere'de bulunan Apple iOS cihazlarına yapılan bir güncellemede Twitter, yeni "Doğrulamalı Twitter Mavisi" için "şimdi kaydolan" kullanıcıların adlarının yanında mavi onay alabileceklerini söyledi. Tıpkı zaten takip ettiğiniz ünlüler, şirketler ve politikacılar gibi.”

 

Ancak Twitter çalışanı Esther Crawford Cumartesi günü tweet attı: "Yeni Blue henüz yayında değil, lansmanımızın sprinti devam ediyor, ancak bazı insanlar değişiklikleri gerçek zamanlı olarak test edip zorladığımız için güncellemeler yaptığımızı görebilirler." Doğrulanmış hesaplar şu ana kadar çeklerini kaybediyor gibi görünmüyordu.

 

Aboneliğin ne zaman yayınlanacağı hemen belli değildi. Crawford, Associated Press'e Twitter mesajında “yakında geleceğini ancak henüz başlamadığını” söyledi. Twitter, yorum isteyen bir mesaja hemen yanıt vermedi.

 

Mavi onay alabilen herkes Salı günkü seçimler öncesinde kafa karışıklığına ve dezenformasyonun artmasına neden olabilir, ancak Musk, politikacılar ve seçim yetkilileri gibi sahtekarların doğrulanmış profilleri taklit etme riskiyle ilgili bir soruya yanıt olarak Cumartesi günü tweet attı: “Twitter kimliğe bürünmeye teşebbüs eden hesabı askıya alacak ve parayı tutacaktır!"

 

"Dolandırıcılar bunu milyonlarca kez yapmak isterse, bu sadece bir sürü bedava para" dedi.

 

Ancak birçok kişi, Cuma günü başlayan yaygın işten çıkarmaların, kamu kurumlarının, seçim kurullarının, polis departmanlarının ve haber kuruluşlarının insanları güvenilir bir şekilde bilgilendirmek için kullandığı sosyal platformda içerik denetleme ve doğrulamanın korkuluklarını ortadan kaldırabileceğinden korkuyor.

 

Değişiklik, Twitter'ın ünlüler ve politikacılar gibi yüksek profilli hesapların kimliğine bürünülmesini önlemek için 2009 yılında başlatılan mevcut doğrulama sistemine son verecek. Twitter'ın şu anda yaklaşık 423.000 doğrulanmış hesabı var ve bunların çoğu, kaç takipçisi olduğuna bakılmaksızın şirketin doğruladığı dünyanın dört bir yanından sıradan gazeteciler.

 

Uzmanlar, mükemmel olmasa da Twitter'ın 238 milyon günlük kullanıcısının bilgi aldıkları hesapların gerçek olup olmadığını belirlemesine yardımcı olan platformun doğrulama sistemini yükseltme konusunda ciddi endişelerini dile getirdiler. Mevcut doğrulanmış hesaplar arasında ünlüler, sporcular ve etkileyiciler ile birlikte dünya çapındaki devlet kurumları ve politikacılar, gazeteciler ve haber kuruluşları, aktivistler, işletmeler ve markalar ve Musk'ın kendisi yer alıyor.

 

Syracuse Üniversitesi'nde sosyal medya uzmanı ve iletişim bölümünde doçent olan Jennifer Grygiel, "Mavi çekin değeri olduğunu biliyor ve bunu hızla kullanmaya çalışıyor" dedi. “Onlara bir şey satmadan önce insanların güvenini kazanması gerekiyor. Neden kaotik olduğunu bildiğiniz bir satıcıdan araba satın alasınız?”

 

Twitter uygulamasının iOS sürümüne yaptığı güncelleme, yeni mavi onay sisteminin bir parçası olarak doğrulamadan bahsetmiyor.

 

Şimdiye kadar, güncelleme Android cihazlarda mevcut değil.

 

Daha önce Twitter'da "tüm insanları doğrulamak" istediğini söyleyen Musk, halka açık rakamların mavi onay dışındaki şekillerde tanımlanacağını söyledi. Şu anda, örneğin, hükümet yetkilileri, resmi bir hükümet hesabından gönderi paylaştıklarını belirten isimlerin altındaki metinlerle tanımlanıyor.

 

Örneğin Başkan Joe Biden'ın @POTUS hesabı, gri harflerle "Amerika Birleşik Devletleri hükümet yetkilisine" ait olduğunu söylüyor.

 

7,8 milyon Twitter takipçisi olan yedi kez Formula 1 şampiyonu Lewis Hamilton, AP'ye, "Aslında Twitter hesabımı silebilirim, asla kullanmam. Telefonumdan belli bir süre sosyal medyayı silmeyi gerçekten sağlıklı buluyorum."

 

"Ama aynı zamanda insanlarla bağlantı kurmak için gerçekten güçlü bir araç, bu yüzden bunu takdir ediyorum ve onu hayatta olduğum yolculuktan beni saptıran bir şey olarak değil, bu şekilde kullanmaya çalışıyorum" dedi.

 

Duyuru, Twitter'ın maliyetleri düşürmek için işçileri işten çıkarmaya başlamasından bir gün sonra geldi ve temkinli bir kurumsal dünya platformun yeni sahibi altında nasıl çalışacağını görmek için beklerken daha fazla şirket platformdaki reklamları duraklattı.

 

Twitter'ın güvenlik ve dürüstlük başkanı Yoel Roth, şirketin 7.500 kişilik personelinin yaklaşık yarısının işten çıkarıldığını tweetledi.

 

Şirketin ön saflardaki içerik denetleme personelinin işten çıkarmalardan en az etkilenen grup olduğunu ve “oylamayı bastırabilecek zararlı yanlış bilgiler ve devlet destekli bilgi operasyonlarıyla mücadele de dahil olmak üzere seçim bütünlüğüne yönelik çabaların birinci öncelik olmaya devam ettiğini” söyledi.

 

Twitter'ın kurucu ortağı ve eski CEO'su Jack Dorsey, iş kayıplarından sorumlu tutuldu.

 

Cumartesi günü, "Herkesin neden bu durumda olduğunun sorumluluğu bana ait: Şirket büyüklüğünü çok hızlı büyüttüm" dedi. "Bunun için özür dilerim."

 

Musk, Cuma günü geç saatlerde “şirket günde 4 milyon dolardan fazla kaybederken” işleri kesmekten başka seçeneğin olmadığını tweetledi. Twitter'da günlük kayıplarla ilgili ayrıntı vermedi ve işini kaybeden çalışanlara kıdem tazminatı olarak üç aylık maaş teklif edildiğini söyledi.

 

Ayrıca, reklamverenlerin aktivistlerden para kazanmak için büyük ölçüde reklamcılığa dayanan platformdan çıkma baskısı ile karşı karşıya kalması nedeniyle Twitter'ın zaten “gelirde büyük bir düşüş” gördüğünü söyledi.

 

Cumartesi günü United Airlines, General Motors, REI, General Mills ve Audi gibi şirketlere katılarak Twitter'da reklamları durduran en son büyük marka oldu.

 

Musk geçen hafta reklamcılara güvence vermeye çalıştı ve Twitter'ın ifade özgürlüğüne olan bağlılığı dediği şey nedeniyle "herkes için özgür bir cehennem" olmayacağını söyledi.

 

Ancak, Twitter'da içerik denetimine daha hafif bir dokunuşun, kullanıcıların daha rahatsız edici tweetler göndermesine neden olup olmayacağına dair endişeler devam ediyor. Bu, reklamlarının yanlarında görünmesi şirketlerin markalarına zarar verebilir.

 

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Turk Cumartesi günü Musk'ı "insan haklarının Twitter'ın yönetiminde merkezi olmasını sağlamaya" çağırdı. Turk açık mektupta, şirketin tüm insan hakları ekibinin ve etik AI ekibinin çoğunun işten çıkarıldığının “cesaret verici bir başlangıç” olmadığını söyledi.

 

Türk, "Tüm şirketler gibi, Twitter'ın da platformuyla ilgili zararları anlaması ve bunlara yönelik adımlar atması gerekiyor. Ortak insan haklarımıza saygı, platformun kullanımı ve evrimi için korkuluklar oluşturmalıdır."

 

Bu arada, Wedbush analisti Dan Ives, Twitter'ın karı artırmak için maliyetleri basitçe azaltamayacağını ve Musk'ın daha fazla gelir elde etmenin yollarını bulması gerektiğini söyledi. Ancak, mavi çekler için yeni abonelik programıyla bunu söylemek yapmaktan daha kolay olabilir.

 

Ives, "Kullanıcılar bunu ücretsiz olarak aldılar" dedi. "Büyük bir geri dönüş olabilir"

 

Twitter'ın doğrulanmış kullanıcılarının %20 ila %25'inin başlangıçta kaydolmasını bekliyor. Musk ve Twitter'ın bu hakkı erkenden alması ve kayıtların sorunsuz çalışması için riskler yüksek, diye ekledi.

 

Ives, “İlk izlenim bırakmak için ikinci bir şansınız yok” dedi. “Twitter platformuna sahip olan Musk için ilk hafta bir tren kazası oldu. Şimdi (işgücünün) %50'sini kestiniz. Sadece platformun kararlılığıyla ilgili sorular var ve reklamcılar bunu keskin bir gözle izliyor.”

admin
admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image