Arama

Türkiye Finlandiya ve İsveç'i NATO onayından önce 'adım atmalı' konusunda uyardı

1 yıl önce

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ittifak başkanı Jens Stoltenberg'e 4 Kasım'da yaptığı  açıklamada , Türkiye'nin iki ülke gerekli "adımları" atana kadar Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğini resmen onaylamayacağını söyledi.

Türkiye Finlandiya ve İsveç'i NATO onayından önce 'adım atmalı' konusunda uyardı
ad image
ad image

 

Ankara, iki Kuzey ülkesinin PKK'lı teröristler için güvenli bir sığınak sağladığını ve Haziran'daki anlaşmaya rağmen NATO üyeliğini onaylamaktan geri durduklarını söylüyor.

 

Türkiye Cumhurbaşkanlığı, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın atacağı adımların onay sürecinin ne kadar hızlı ilerleyeceğini ve ne zaman sonuçlanacağını belirleyeceğini kaydetti" dedi.

 

Erdoğan ve Stoltenberg, İstanbul'da basına kapalı özel bir görüşme yaptı.

 

Finlandiya ve İsveç, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Mayıs ayında onlarca yıldır süren askeri uyumsuzluğa son verdi ve NATO üyesi olmak için çabaladı.

 

Ancak Erdoğan, tekliflerini engellemekle tehdit etti ve tavizler istedi ve Haziran ayında Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında iade ve bilgi paylaşımına ilişkin hükümler içeren bir anlaşmaya vardı.

 

İsveç'in yeni Başbakanı Ulf Kristersson, Stockholm'ün Türkiye'nin onayıyla sonuçlanmasını umduğu bir gezide Erdoğan ile görüşmek üzere Salı günü Ankara'ya gidecek.

 

İttifak Cuma günü yaptığı açıklamada, Stoltenberg "her iki ülkenin muhtırayı uygulamaya koymak için atmış olduğu büyük ve somut adımları memnuniyetle karşıladığını ve üyeliklerinin NATO'yu daha güçlü hale getireceğini vurguladı" dedi.

 

NATO genel sekreteri Perşembe günü, Türk dışişleri bakanıyla düzenlediği basın toplantısında Finlandiya ve İsveç'in katılımının "Rusya'ya net bir mesaj göndermek için" önemli olduğunu söyledi.

 

Türkiye ve Macaristan dışındaki 30 NATO üye ülkesinin tamamı İsveç ve Finlandiya'nın katılımını onayladı.

 

İttifaka yeni üyelerin oybirliğiyle onaylanması gerekiyor.

admin
admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image