Arama

İsrailli yerleşimciler ikinci gün Kudüs'teki El-Aksa yerleşkesine saldırdı

2 yıl önce

Bir Filistin teşkilatına göre 24 Mayıs'ta düzinelerce İsrailli yerleşimci , üç haftalık bir aradan sonra üst üste ikinci gün işgal altındaki Doğu Kudüs'teki El-Aksa Camii yerleşkesine zorla girdi.

İsrailli yerleşimciler ikinci gün Kudüs'teki El-Aksa yerleşkesine saldırdı
ad image
ad image

 

Kudüs'teki kutsal yerleri denetleyen Ürdün tarafından yönetilen İslami Vakıf Dairesi, yaptığı açıklamada, İsrail polisinin koruması altında El-Muğarbah Kapısı'ndan yaklaşık 80 yerleşimcinin komplekse girdiğini söyledi.

Ancak açıklamada İsrail güçleri ile Filistinli ibadet edenler arasında herhangi bir çatışma bildirilmedi.

23 Mayıs'ta çok sayıda İsrailli yerleşimci, parlama noktasını üç hafta sonra ilk kez polis koruması altında ziyaret etti.

İsrail mahkemesinin, yerleşim grupları lehine Kudüs'ün Şeyh Jarrah mahallesindeki Filistinli aileleri evlerinden çıkarma kararı üzerine geçen aydan bu yana Filistin topraklarında gerginlik tırmandı. İsrail güçlerinin El Aksa Camii'ne baskın yapması ve içerideki ibadetçilere saldırması sonrasında durum alevlendi.

İsrail'in 66 çocuk ve 39 kadın dahil en az 248 Filistinliyi öldüren ve 1.900'den fazla kişiyi yaralayan hava saldırıları başlatmasıyla gerginlik Gazze Şeridi'ne sıçradı . Batı Şeria'daki sağlık yetkilileri, işgal altındaki topraklarda da 31 kişinin öldürüldüğünü ve tüm Filistin topraklarında 279 kişinin öldürüldüğünü doğruladı.

Gazze Şeridi'nden Filistinlilerin roket ateşinde de on iki İsrailli hayatını kaybetti. Yılların en şiddetli olan çatışmalar, Cuma günü Mısır aracılı bir ateşkes altında durdu.

El Aksa Camii, Müslümanlar için dünyanın en kutsal üçüncü sitesidir. Yahudiler, bölgeyi eski zamanlarda iki Yahudi tapınağının yeri olduğunu iddia ederek "Tapınak Dağı" olarak adlandırıyorlar.

2003'ten beri İsrail yerleşimcilerin neredeyse her gün yerleşime girmesine izin verdi.

İsrail, 1967 Arap-İsrail Savaşı sırasında El-Aksa'nın bulunduğu Doğu Kudüs'ü işgal etti. Uluslararası toplum tarafından hiçbir zaman tanınmayan bir hamleyle 1980 yılında tüm şehri ilhak etti.

Filistin , 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image