Arama

İşte Cizre ve Silopi'de yaşananlardan son detaylar...

8 yıl önce


İşte Cizre ve Silopi'de yaşananlardan son detaylar...
ad image
ad image

AjansHaber / ÖZEL

Terör örgütü PKK’nın şehir yapılanması olan YDG-H unsurlarına yönelik olarak Şırnak’ın Cizre ve Silopi ile Mardin’in Dargeçit ilçelerindeki operasyonlarda ikinci haftaya girildi. Açıklanan son açıklamaya göre 100’ün üzerinde teröristin bu bölgelerde etkisiz hale getirildiği belirtilirken bölgede operasyonların devam ettiği de dile getirildi.

OPERASYONLARIN ÖNCESİNDE YAŞANANLAR…

Operasyonların nedenleri olarak da gösterilen en önemli gelişme PKK’nın geçmişte 3 il ve 13 ilçe olan ve öz yönetim dedikleri (eski literatürde kurtarılmış bölge) yerlerin sayısını 30’a yükselterek buralara yerleşme planı.

Örgütün bu bölgelerde yaptığı hendekler ile günlük yaşamı felç eden uygulamalarına yönelik operasyonların bir bütün halinde gerçekleştirmesi kararı sonucu bölgeye büyük operasyon başladı.

ÖĞRETMENLERİN BÖLGEDEN ÇEKİLMESİ SİNYALİ VERDİ

Operasyonlardan hemen birkaç gün önce bölgeden öğretmenler ve bazı sağlık görevlileri gönderilmiş ve yoğun güvenlik gücü sevkiyatı başlamıştı.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN’DAN NET TAVIR

Özerklik ilanına ilişkin Başbakan ve Cumhurbaşkanı’ndan da net açıklamalar gelmiş ve bu bölgelerde örgütün kökü kazınıncaya kadar operasyonlar süreceği dile getirilmişti.

PKK’nın kuruluş stratejisi olarak da tanımlanan olaylarda PKK’nın amacı, şiddeti tırmandırarak halk desteğini de alarak ayaklanmaları örgütlemek olarak yorumlandı.  Konu hakkında daha önce AjansHaber’e konuşan eski özel harpçi Abdullah Ağar da PKK’nın eylemlerine ilişkin olarak “Devletin ve kendilerinin ne yapabileceklerini test ediyorlar” değerlendirmesinde bulunmuştu.

BÖLGEDEN ÇARPICI DETAYLAR

CİZRE-SİLOPİ MODELİ: Operasyonların ikinci haftasına girilirken bölgeden çarpıcı detaylar geliyor. Geçtiğimiz cumartesi günü Orgeneral Hulusi Akar ve diğer komuta kademesinin de gittiği Şırnak’ta çatışmalar sürerken güvenlik güçlerinin az kayıp vermesi Silopi-Cizre modeli olarak örnek oluşturdu.

HALK ARASINA KARIŞARAK KAÇIYORLAR: Operasyonlar sonucunda büyük kayıplar veren örgüt elemanlarının, bölgeden göç etmek zorunda kalan halkın arasına karışarak kaçtıkları da detaylar arasında.

TERÖRİSTLERİN TELSİZ KAYITLARI: Bölgede güvenlik güçlerine karşı çatışan PKK’lıların telsiz konuşmaları da yayınlandı. Bu konuşmalarda örgüt üyelerinin birbirlerine suçlayıcı ifadeleri yer alırken bir konuşmada “Bu sefer bittik, gerçekten bittik” dedikleri belirlendi. Yine bu konuşmalarda örgütün amacının sivil, asker, polis demeden ‘terör’ olduğu da gözler önüne serildi.

KARAYILAN’DAN TALİMAT: Yine telsiz konuşmalarına takılan bir talimatta örgüt liderlerinde Murat Karayılan’ın bölgedeki teröristlere “ev, okul ve hastaneleri yerle bir edin” talimatını verdiği ortaya çıktı.

OPERASYONLARDA 1 ŞEHİT: Bölgedeki operasyonlardan üzücü bir haber de geldi. TSK’dan yapılan açıklamada geçtiğimiz gün Şırnak'ın Cizre ilçesinde düzenlenen terör operasyonu sırasında PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada 1 askerin şehit olduğunu açıklandı.

CİZRE’DE YER ÜSTÜ TÜNELLERİ: Bölgeden son gelen çarpıcı gelişme ise yer üstü tünelleri oldu. Teröristlerin evlerin duvarlarında açtıkları deliklerle bir tünel sistemi kurdukları ve mahallenin bir ucundaki evden diğer ucundaki eve geçip kaçtıkları da görüntülerle gözler önüne serildi.

CİZRE’DEN SORUMLU TERÖRİST KAÇTI: Öte yandan örgütün Cizre sorumlusu olan "Agid" kod adlı teröristin bu yolla ilçeden kaçmasının teröristler arasında tartışma yarattığı iddia ediliyor. Terör örgütü mensuplarının "evlerinizi terk etmeyin" tehdidine aldırmayıp Cizre'den ayrılan sivil vatandaşların evlerine, şüpheli konumuna düşürmek için bilerek silah bıraktığı veya kaçmak isteyen bazı örgüt üyelerinin infaz edildiği de iddialar arasında.

KAÇ TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ?

Bölgedeki operasyonlar neticesinde şu ana kadar Cizre ve Silopi’de 87 olmak üzere toplamda 128 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi.

OPERASYONLAR NE KADAR SÜRECEK?

Operasyonların tüm terörist unsurlar temizlenene kadar devam edeceği söyleniyor. Operasyonların sadece Cizre, Silopi ve Dargeçit’le sınırlı kalmayıp, terör unsurlarının öz yönetim ilan ettiği tüm bölgelerde devam etmesi bekleniyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları AjansHaber’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. AjansHaber tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir.

 

Kaynak: AjansHaber

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image