Arama

Kadınlar uluslararası günde aile içi şiddete son vermek için seslerini yükseltiyor

3 yıl önce

Kadınlar arasında Türkiye'de 354 kadın yılın başından beri bugüne kadar öldürüldüğünü ve pandemik koşullar evde bağımlıları ile tuzağa birçok bırakmıştı nasıl vurgulayarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet Önlenmesi için günü kutlandı.

Kadınlar uluslararası günde aile içi şiddete son vermek için seslerini yükseltiyor
ad image
ad image

 

İstanbul'un en işlek yaya caddelerinden biri olan Bahariye Caddesi'nde kadına yönelik aile içi şiddeti protesto etmek için yüzlerce kişi toplandı. Ancak yürümelerine izin verilmediği için meydanın girişinde durduruldular.

Çoğunluğu kadın personelden oluşan düzinelerce polis memuru, yürüyüşlerini yasaklamak için protestocuların önünde yaya barikatları kurdu. Protestolara

katılan bir kadınReuters'a şunları söyledi: “Kanun kadınları olması gerektiği gibi korumuyor. Sesimizi duyurmak için buradayız. Bu ülkede neredeyse her gün kadın cinayetleri oluyor, ancak suçu işleyenler özgürce dolaşıyor. "

Ege ili İzmir'in Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde kadınlar “İstanbul Sözleşmesi hayat kurtarır” yazılı afişler düzenlediler ve “kadın cinayetleri siyasidir”, “ücretli izin hakkımızı alacağız” gibi sloganlar attılar.

Kadına yönelik şiddetle mücadeleyi amaçlayan bir Avrupa Konseyi antlaşması olan İstanbul Sözleşmesi, son birkaç aydır tartışılan bir konu oldu ve Türk hükümeti, sözleşmeden çekilmek istediğini söyledi.

Grup tarafından yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasına göre, ülkede kötüleşen kadınların durumuna ve aile içi şiddete karşı protestolarda bulunan kadınlar, İstanbul Sözleşmesi'nin tam anlamıyla uygulanmasını talep etti.

Açıklamada, kadın cinayetleri davalarında sanığın mahkemede saygılı giyinmesi halinde cezaları azaltan, hakime saygı gösteren ve yaptıklarından pişman olan iyi hal azaltımının kaldırılması talep edildi . Ayrıca devlet tarafından kadın sığınma evleri açılması, işyerlerinde şiddeti engelleyici, ayrımcılık ve tacize karşı düzenlemeler yapılması ve kreşler açılması talep edildi.

Ankara'da bir kadın hakları grubu olan 'Yaşamak İstiyoruz Girişimi' konvansiyonu desteklemek için topladıkları 600.000 imzayı TBMM'ye sundu.

Kadınlar, toplumsal cinsiyete dayalı şiddete ve özellikle pandemi döneminde kadınların karşılaştığı sorunlara dikkat çekmek için güneydeki Gaziantep ilinde de bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Bu arada günü anmak için İstanbul'daki önemli noktalar turuncu renkte aydınlatıldı.

Etkinliğin bir parçası olarak, Galata Kulesi, Kız Kulesi ve İstanbul Boğazı üzerindeki üç köprü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü gibi kentin dünyaca tanınan simge yapıları.

Yer işaretleri gün doğumuna kadar yanık kaldı.

BM, “kadına yönelik şiddeti sona erdirmek için dünyayı turuncuya çevir” sloganıyla dünyanın her yerindeki kadınların tecavüz, aile içi şiddet ve diğer şiddet türlerine maruz kaldığı gerçeğine dair farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image