Arama

Katar'ın ablukası: İran, beş planyük yükü gönderiyor

6 yıl önce

İran, bölgesel bir ablukanın sıkıntısı çeken Katar'a beş planyüklü yiyecek gönderdi.

Katar'ın ablukası: İran, beş planyük yükü gönderiyor
ad image
ad image

 

Geçen hafta Katar ile olan ilişkilerini kesti ve İran'ın önde gelen rakibi Suudi Arabistan da dahil olmak üzere bir takım ülkeler terörizmi finanse etmekle suçlayarak suçlamaları reddetti.
Katar'ın yemeklerinin% 40'ının geçtiği Suudi Arabistan ile arasındaki sınır kapatıldı.
Katar, ablukadaki bazı ülkelerden ayrılmak için emir verildi, ancak Katar, davayı takip etmeyeceğini söyledi.

İran Hava Direktörü Shahrokh Noushabadi Pazar günü Agence France-Presse haber ajansına verdiği demeçte, "Her biri 90 ton kargo taşıyan Katar'a bugüne kadar meyve ve sebze gibi bozulabilir gıda maddeleri taşıyan beş uçak gönderildi. Uçak bugün gönderilecek. "
Yiyeceklerin bir yardım sunumu ya da ticari bir işlem olup olmadığı belli değildir.
Iran Air , Şiraz havaalanına yüklenen bir cüzdan tweet gönderdi .
Bay Noushabadi, teslimatların "talep olduğu sürece" devam edeceğini söyledi.
AFP Tasnim haber ajansını ayrıca, 350 ton gıda içeren üç geminin de Katar'a gitmeye hazırlandığını bildirdi.

İran ayrıca, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin hava sahasını kapatmalarından sonra Katar uçuşlarına hava sahasını açtı.

Analistler, Katar'ın Şii liderliğindeki İran'la (Sünnilerin yönettiği Suudi Arabistan'ın bölgedeki nüfuzu kemeri olan) olumlu ilişkileri, en son sürtünmenin nedenlerinden biri ve son gönderilerin gerginliği hafifletmek olası olmadığı görüşünde.
Bu arada Katar geçen hafta Suudi Arabistan, Bahreyn ve BAE'nin Katar vatandaşlarına 14 gün içinde ayrılmalarını emanet etmeyeceklerini açıkladı.
Üç ülkeden yaklaşık 11 bin kişinin Katar'da olduğuna inanılıyor.
Pazar günü diğer gelişmelerde:
Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri ülkelerinde Katar üyeli ailelere yardım etmek için telefon hattı kurdular. Engelin insani etkisini azaltmak için ilk önemli hareket ve Cuma günü ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson tarafından hafifletilmesi için alınan tedbirler için çağrı geldi
Katar, eski ABD'li avukat generali John Ashcroft'u uluslararası arenada köşesinde savaşmak üzere kiraladı
Fifa cumhurbaşkanı Gianni Infantino, "bölgenin normal bir duruma geri döneceğinden" emin olduğunu ve mevcut krizin 2022'de Katar'da düzenlenecek Dünya Futbol Şampiyonasını etkilemeyeceğini söyledi
Katar, hayır kurumlarının başında. Hayırsever Faaliyetler Düzenleme Kurumu, Katar'ın insani yardım örgütlerinin teröre destek verdiğine dair suçlamalardan ötürü "militanları finanse etme konusundaki herhangi bir katılımı reddetti"

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image