Arama

Kıbrıs, Türkiye'nin ulusal nedenidir

3 yıl önce

Kıbrıs sorunu Türkiye'nin milli neden ve Ankara'nın amacı bölgede barış ve refah kalıcı hale getirmektir, Türk savunma bakanı 29 Temmuz söyledi.

Kıbrıs, Türkiye'nin ulusal nedenidir
ad image
ad image

 

Ankara'daki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Silahlı Kuvvetler Günü resepsiyonunda konuşan Hulusi Akar , "Kıbrıs, Kıbrıslılar bizim kardeşimiz, Kıbrıslı kardeşlerimizin haklarını ve çıkarlarını korumak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız ."

Akar, Doğu Akdeniz'deki lisanslı alanlardaki sondaj faaliyetlerinin Türkiye'nin hakkı olduğunu ve Ankara'nın bu hakkı kullanacağını ve kullanacağını söyledi. Akar, "Türkiye ve KKTC kardeşlerimizle birlikte, haklarımıza ve uluslararası hukuka uygun olarak çalışmalarımızı sürdürüyor ve sürdüreceğiz" dedi.

Kıbrıs ve Doğu Akdeniz için Türkiye ve KKTC'yi içermeyen herhangi bir çözümün boş olacağını ve gerçekleştirilemeyeceğini ve Türkiye'nin geçmişte olduğu gibi Kıbrıs Türkleriyle birlikte olmaya devam edeceğini yineledi.

1974'te Kıbrıs'ın Yunanistan'ın ilhakına yönelik bir darbeyi takiben Ankara, garantör güç olarak müdahale etmek zorunda kaldı. 1983 yılında KKTC kuruldu.

O zamandan beri, hepsi başarısızlıkla sonuçlanan Kıbrıs anlaşmazlığını çözmek için birkaç girişimde bulunuldu. Garantör ülkelerin - Türkiye, Yunanistan ve İngiltere - katılımıyla son çabalar 2017 yılında İsviçre'de sona erdi.

Kıbrıs'taki BM Barışı Koruma Gücü, 1964'te Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasındaki çatışmayı önlemek için BM Güvenlik Konseyi altında kuruldu.

Adada gücün varlığı siyasi ve önyargılı yaklaşımı nedeniyle Türk tarafı tarafından sorgulandı.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image