Arama

Kılıçdaroğlu: Rus uçağını ihlal diye düşürüp Irak'ı işgal ediyorsunuz

8 yıl önce


Kılıçdaroğlu: Rus uçağını ihlal diye düşürüp Irak'ı işgal ediyorsunuz
ad image
ad image

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Irak'a asker gönderilmesi ve ardından yaşanan gelişmelerde çelişkiler olduğunu vurgulayarak, "Onlardan mı izin alacağız, biz gideriz" denildiğini anımsattı.

‘BU ÇİFTE STANDARDI DÜNYA GÖRMEZ Mİ?'

Kemal Kılıçdaroğlu, "O zaman Rus uçağını niye düşürdün, hava sahamızı ihlal etti diye düşürdün. Onların toprağını işgal ediyorsun, yetki, izin almıyorsun. Bu çifte standardı dünya görmez mi?" diye konuştu.

Irak yönetiminin, "BM Güvenlik Konseyi'ne, Türkiye topraklarımı işgal etti diye gideceğim" dediğini belirten Kılıçdaroğlu, araya bir sürü kişinin girdiğini ve Türkiye'nin geri çekildiğini belirtti.

‘DEVLET YÖNETMEK BU KADAR UCUZ MU?'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin onuru ile oynamaya, bu yetkiyi, hakkı size kim verdi? Devlet yönetmek bu kadar kolay mı, ucuz mu? Devleti ahlakla, bilgiyle, hukukla, adaletle yöneteceksiniz. 'Ben istediğim yere giderim…' Sanki Trabzon, Rize, Diyarbakır'a asker gönderiyoruz. Irak'a gönderiyoruz. Orası başka bir ülke, anayasası, bayrağı var. Yeri geldiğinde 'Irak'ın toprak bütünlüğüne saygılıyız' diyorsun. Niye gittin, neden geri çekildin? Önceden heyetin gitmesi gerekirken, sonradan heyet gönderdik. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ve bir grup yetkiliyi 'bize izin verin' diye gönderdik. Karşılıklı mutabakat sağlandı diye bir açıklama da var. Mutabakat sağlandıysa, niye geri çekiliyorsun? Ülkenin en yetkili kişisi Sayın Erdoğan, 'geri çekilmeyeceğiz' diyor. Peki, şimdi ne oldu, kim seni kandırdı, niye geri çekiliyorsun?

‘VAY EFENDİM DIŞ POLİTİKAYI MI ELEŞTİRİYORSUN?'

Bunlar birike birike Türkiye'nin itibar kaybına yol açıyor. Bir dönem, 'kimse Türkiye'nin gücünü test etmeye kalkmasın' diyorlardı. Şimdi ağızlarına bile almıyorlar. Bunları eleştirdik diye, 'Vay efendim dış politikayı mı eleştiriyorsun, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni küçük mü düşürüyorsun?' Küçük düşüren ben değil, sizsiniz. Zaten sorun burada."

‘TÜRKİYE'NİN KOMŞUSU KALMADI'

Türkiye'nin içeride ve dışarıda dünya kadar sorunu bulunduğunu, komşularının kalmadığını, bunun Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk olduğunu öne süren Kemal Kılıçdaroğlu, "Oya örer gibi dostlukları ördük, oya örer gibi bu ülkede saygın ülke konumuna geldik, bütün devletleri kucaklamaya çalıştık, ekonomik ilişkilerimizi, kültürel ilişkilerimizi geliştirmeye çalıştık. Ortadoğu halkları Türkiye'ye imrendiler, Türkiye gibi olmak istediler. Bugün tamamı bitti" diye konuştu.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image