Arama

NATO başkanı: Yunanistan-Türkiye görüşmelerinde 'iyi ilerleme sağlandı'

3 yıl önce

NATO genel sekreteri 23 Eylül'de yaptığı açıklamada, Türkiye ve Yunanistan'ın Doğu Akdeniz konusundaki teknik müzakerelerde iyi ilerleme kaydettiğini söyledi.

NATO başkanı: Yunanistan-Türkiye görüşmelerinde 'iyi ilerleme sağlandı'
ad image
ad image

 

Jens Stoltenberg , İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile düzenlediği basın toplantısında, "Bu toplantılar devam ediyor ve iyi ilerlemeler kaydedildi. Bunlar teknik askeri görüşmelerdir" dedi .

"Burada, Yunanistan ve Türkiye ile NATO karargahında yarım düzine toplantı yapıldı. Amaç, denizde veya havada meydana gelen olay ve kazaları önlemek amacıyla bir çatışmayı çözme mekanizması oluşturmaktır." Dedi.

Stoltenberg, iki ülke arasında keşif müzakereleri yapma anlaşmasına da övgüde bulundu.

"Altta yatan anlaşmazlığı çözmek için Almanya'nın önderlik ettiği diplomatik çabaları tamamlıyorlar. Alman çabaları, keşif görüşmeleri yapmak için dün bir anlaşmaya yol açtı ve bunu memnuniyetle karşılıyorum." Dedi.

Stoltenberg ayrıca Sanchez'e NATO'nun çatışmayı çözme çabalarını desteklediği için teşekkür etti.

Fransa'nın desteğiyle Yunanistan, Türkiye'nin enerji araştırmalarına itiraz etti ve Türkiye kıyılarına yakın küçük adalara dayanan Türk deniz topraklarında sıkışmaya çalıştı.

Akdeniz'in en uzun sahil şeridine sahip ülkesi Türkiye, kıta sahanlığında enerji aramak için askeri eskortlu sondaj gemileri göndererek, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bölgede hakları olduğunu söyledi.

Gerilimi azaltmak için Türkiye, bölgenin adil paylaşımını sağlamak için diyalog çağrısında bulundu'

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image