Arama

Obama'dan ilk açıklama: Dönüm noktası

8 yıl önce


Obama'dan ilk açıklama: Dönüm noktası
ad image
ad image

İklim değişikliğini önlemek için hazırlanan Paris Anlaşması, 21. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'na katılan ülkeler tarafından kabul edildi.

Konferansa Washington'dan telekonferans yöntemiyle katılan ABD Başkanı Obama, iki hafta önce Paris'te gerçekleştirilen toplantıda, tüm dünyaya, iklim değişikliğini önleme yolunda önemli bir adım atmanın eşiğinde olduklarını söylediğini ifade ederek, "Birkaç saat önce bunu başardık. Dünyanın ihtiyacı olan bir anlaşma etrafında hepimiz bir araya geldik" dedi.

'BİR ARAYA GELİNCE NELER YAPABİLECEĞİMİZİ GÖSTERDİK'

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'u, gösterdikleri liderlik ve bu tür bir zirveye ev sahipliği yaptıkları için tebrik eden Obama, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve ekibinde yer alan danışmanlara da teşekkür etti.

"Ayrıca bu anlaşmayı mümkün kılan yaklaşık 200 milletin temsilcilerine de teşekkür ediyorum. Her birlikte, dünyanın bir araya gelince neler yapabileceğini gösterdik" diyen Obama, ABD'nin geçen 7 yılda iklim değişikliğiyle mücadelede küresel bir lider haline geldiğini söyledi.

‘HİÇBİR ÜLKE TEK BAŞINA BU SORUNU ÇÖZEMEZ'

Geçen yıl ABD ile Çin'in ortak olarak açıkladığı iklim değişikliğiyle mücadele planının diğer milletleri de teşvik ettiğini ifade eden ABD Başkanı, Paris'te imzalanan anlaşmanın, bunun bir sonucu olduğunu belirtti. Obama, "Hiçbir ülke, ne kadar güçlü olursa olsun, bu sorunu tek başına çözemez. Ve hiçbir ülke, ne kadar küçük olursa olsun bu sorundan uzak kalamaz. Dolayısıyla hep birlikte çalışmalıyız" şeklinde konuştu.

Bu anlaşma ile tüm sorunların bir anda çözülmeyeceğini vurgulayan Obama, "Paris Anlaşması, iklim krizinin çözümü için dünyanın ihtiyacı olan sürdürülebilir bir çerçeve oluşturması bakımından önemli" ifadelerini kullandı.

'ANLAŞMA DAHA FAZLA İSTİHDAM ANLAMINA GELİYOR'

Anlaşmanın, birçok ülkenin başarısı olduğunu kaydeden Obama, müzakere sürecinde şeffaf bir şekilde çalışıldığını ve teknolojinin gelişimiyle çok önemli birçok hedefin ulaşılabilir hale geldiğini anlattı.

"Bu anlaşma, gezegenimizi tehdit eden karbon kirliliğinin azalması ve düşük karbon yatırımları yoluyla daha fazla istihdam anlamına gelmektedir" diyen Obama, anlaşmanın tam olarak uygulanması halinde iklim değişikliğinin en kötü sonuçlarının ötelenebileceğini kaydetti.

Paris Anlaşması'nın, dünyanın düşük karbonlu bir gelecek idealine olan bağlılığını göstermesi bakımından değerli olduğunun altını çizen Obama, "Sahip olduğumuz tek gezegeni korumak adına bu anlaşma en iyi şansı temsil ediyor" dedi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image