Arama

Öldürülen gazeteci Uğur Mumcu, öldürülmesinin 28. yıl dönümünde anıldı

3 yıl önce

Türkiye'nin önde gelen araştırmacı gazetecilerinden Uğur Mumcu , 24 Ocak'ta öldürülmesinin 28. yıldönümünde anıldı.

Öldürülen gazeteci Uğur Mumcu, öldürülmesinin 28. yıl dönümünde anıldı
ad image
ad image

 

Uğur Mumcu'nun bombalı saldırıda hayatını kaybetmesinin yıldönümünü kutlamak için evinin önünde sadece aile fertleri ve pandemi nedeniyle yakınlarının katılımıyla anma töreni düzenlendi.

Törende katılımcılar başta Mumcu olmak üzere hayatını kaybeden tüm aydınlara “karanlığa karşı mum” yaktı.

1961-1965'te Ankara Üniversitesi'nde hukuk öğrencisi olarak yazmaya başladığı Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan “Türk Sosyalizmi” yazısıyla Yunus Nadi Ödülü aldı.

Mezun olduktan sonra 1969-1972'de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde profesör olan Tahsin Bekir Balta'ya asistan olarak çalıştı.

Ardından düzinelerce kitap ve yüzlerce araştırma makalesi kaleme aldığı gazetecilik kariyerine başladı.

Mumcu'nun “ Gazeteci güvenilir bir kişi olmalıdır ” sloganı, Türkiye'nin dört bir yanındaki iletişim fakültelerinde geleceğin gazetecileri için önemli bir ilke olmaya devam ediyor.

Gazeteciliği “hayatın her alanındaki mücadelelerden bahsetmenin aracı” olarak tanımlayan Mumcu, güvenilirliği ve çalışmalarıyla büyük saygı gördü.

Yolsuzluk iddiaları, yasadışı örgütler ve bunların bağlantıları üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Mumcu, “Dün sabaha kadar araştırıp yazdığım hiçbir konuyu inkar edemezdiniz. Öyleyse vur bana, beni parçala. "

Mumcu, öğrenciyken bir makalede “uyanık olunması gerektiğini” söylemesinin ardından orduya hakaret suçlamasıyla yargılandı. Yüksek mahkemenin verdiği kararın ardından yedi yıllık cezasının yalnızca bir yılını çekmiştir.

1977'de Cumhuriyet için yazmaya başladı ve Kasım 1991'e kadar "Gözlem" başlıklı köşe dizisi yazmaya devam etti.

Mumcu suikastı

Radikal İslamcı terör örgütleri İBDA-C ve Hizbullah, Mumcu'nun öldürülmesinin sorumluluğunu üstlendi, ancak Mumcu'nun ölümünden altı yıl sonra açılan davada faillerin bulunamaması nedeniyle dava çözülemedi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava, aralarında Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy ve Bahriye Üçok'un da bulunduğu çok sayıda komünistin cinayetini kapsadığı için Umut Operasyonu dosyası olarak anıldı.

Üç sanık Selam-Tevhid ve Kudüs Ordusu'nun yasadışı teşkilatını kurup yönetmekten hapis cezasına çarptırılırken, diğer beşi de aynı örgüte üye olmaktan mahkum edildi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image