Arama

Ransomware siber saldırı tehdidi tırmanıyor

6 yıl önce

Europol başkanı Rob Wainwright, cuma günü düzenlenen siber saldırı 150 ülkede 200 binden fazla kurbanını etkilediğini belirtti.

Ransomware siber saldırı tehdidi tırmanıyor
ad image
ad image

 

İngiltere'nin ITV'ye yaptığı açıklamada, dünyanın tırmanan bir tehditle karşı karşıya olduğunu ve Pazartesi sabahı potansiyel saldırıların seviyesinden endişe duyduğunu söyledi.
Virüs, ödemeleri talep eden kullanıcı dosyalarının kontrolünü ele geçirdi; Rusya ve İngiltere en kötü isabetli ülkelerdendi.
Uzmanlar, bir başka saldırının yakın olabileceğini ve insanların güvenliklerinin güncelliğini korumasını istedi.
Bay Wainwright, etkilenenlerin sayısının Pazartesi sabahı işe döndüklerinde artmaya devam edeceğinden endişe edeceğini söyledi.
"Tırmanan bir tehditle karşı karşıyayız, rakamlar yukarı gidiyor" dedi ve mevcut saldırının eşi benzeri görülmediğini belirtti.

"Her yıl siber suçlara karşı yaklaşık 200 küresel operasyon yürütüyoruz, ancak böyle bir şey görmemiştik.
En son 150 bin ülkede 200 bininin üzerinde kurban var ve bu mağdurların birçoğu büyük şirketler de dahil olmak üzere işletmeler olacak.Küresel ulaşım benzeri görülmemiş."

Ramsomware'in bir solucanla birlikte kullanıldığı için eşsiz olduğunu ve tüm ağ üzerinden virüs bulaşmış bir bilgisayara yayılmasını sağladığını söyledi.
Bununla birlikte, Bay Wainwright, saldırı mağdurları tarafından şu ana kadar "çok az sayıda" ödeme yapıldığını söyledi.
Küresel saldırıyla bağlantılı üç hesaptan BBC analizi, bilgisayar korsanlarına 22.080 £ eşdeğeri ödenmesine işaret ediyor.

Europol şefi, sorumlu olanları bulmak için ABD Federal Soruşturma Bürosu ile birlikte çalıştığını ve birden fazla kişinin dahil olması muhtemel olduğunu söyledi.
Virüs, ilk önce ABD Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından tespit edilen Microsoft Windows yazılımlarındaki bir güvenlik açığından yararlandığını söyledi.
Bilgisayarları aldıktan sonra, dosyaların kilidini açıp kullanıcıya geri döndürmek için Bitcoin sanal para birimi olan 300 dolar (230 £) ödemeyi isteyen iletiler gösterildi.
"MalwareTech" adı verilen ve fidye saldırılarını sınırlamaya yardımcı olan İngiltere güvenlik araştırmacısı "başka bir kişinin Pazartesi günü muhtemelen geleceğini" öngördü.
Anonim kalmayı isteyen MalwareTech, aslında virüs yayılımını izlemek için bir alan adı kaydettikten sonra "kazara kahraman" olarak selamlandı, bu da aslında onu durdurmakla sonuçlandı.
22 yaşındaki BBC, insanların sistemlerini mümkün olan en kısa sürede düzeltmelerinin çok önemli olduğunu söyledi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image