Arama

Sızıntılar, kendine özgü Facebook denetleme politikasını ortaya çıkardı

6 yıl önce

Guardian gazetesi, Facebook'un kullanıcılarının gördüklerini nasıl sansürlediğini dahili belgelerle açıkladı. Kılavuzların, yayınların çok şiddetli, cinsel, ırkçı, nefret dolu veya desteklenen terörizm olup olmadığını yargılamak için kullanılan ölçütleri ortaya koyduğunu belirtti.

Sızıntılar, kendine özgü Facebook denetleme politikasını ortaya çıkardı
ad image
ad image


Guardian, Facebook'un yöneticilerinin "bunalmış" olduğunu ve yayınların kalması için yalnızca birkaç saniye kaldığını söyledi.
Kaçak, İngiliz milletvekilleri sosyal medya devlerinin zehirli içeriğe "başarısız" olduklarından kısa süre sonra geldi.

Dikkatli polis
Gazete, moderatörleri sitede neler yayınlayabileceklerini ve yapamayacaklarını eğitmek için Facebook'ta dahili olarak kullanılan 100'den fazla el kitabını tutmayı başardığını söyledi.
Sosyal ağ, gazetenin gördüğü belgelerin dahili olarak kullanılana benzer olduğunu kabul etti.
Kılavuzlar, nefret dolu konuşmalar, intikam pornosu, kendine zarar verme, intihar, yamyamlık ve şiddet tehditleri de dahil olmak üzere çok sayıda hassas konuyu kapsamaktadır.
Gazeteden röportaj yapılan Facebook moderatörleri, Facebook'un içeriği değerlendirmek için kullandığı politikaların "tutarsız" ve "tuhaf" olduğunu söyledi.
Yetkililer, cinsel konularla ilgili içeriğin kalması ya da gitmesi gerekip gerekmediğini değerlendiren karar verme süreci en "kafa karıştırıcı" davrandı.
Dijital haklar konularında kampanyalar yürüten Açık Haklar Grubu, raporun Facebook'un iki milyar kullanıcısına ne kadar çok şey harcayabileceğini göstermeye başladığını söyledi.
ORG bildirisinde, "Facebook'ın kabul edilebilir ve kabul edilemeyen kararları özgürce konuşma açısından büyük etkilere sahip" dedi. "Bu kaçaklar, bu kararların verilmesinin karmaşık olduğunu ve zorluk çektiğini gösteriyor."
Ekledi: "Facebook muhtemelen doğru bulmaz ama en azından süreçleri hakkında daha fazla şeffaflık olmalıdır."

'Alarm veren' anlayış
Facebook'un küresel politika yönetimi sorumlusu Monica Bickert, yaptığı açıklamada "Facebook'ı olabildiğince güvenli hale getirmek için sıkı çalışıyoruz, bununla birlikte özgür konuşma sağlıyoruz.
"Bu, ayrıntılı ve sıklıkla zor olan sorulara çok fazla düşünülmesini gerektirir ve doğru yapmak, çok ciddiye aldığımız bir şeydir" diye ekledi.
Muhtemelen tartışmalı mesajlara bakan insan moderatörlerinin yanı sıra, Facebook'un görüntüleri ve diğer bilgileri gönderilmeden önce incelemek için AI türevi algoritmaları kullandığı da biliniyor. Ayrıca, kullanıcıları küfürlü olduğunu düşündükleri sayfaları, profilleri ve içeriği bildirmeleri konusunda teşvik eder.
Mayıs ayının başında İngiltere parlamentosunun nüfuzlu İçişleri Seçimi Komitesi, Facebook ve diğer sosyal medya şirketlerini nefret dolu konuşmanın ve diğer yasadışı ve tehlikeli içeriğin yayılmasına karşı "utanç verici ölçüde" eleştirdi.
Raporda, hükümetin polis içeriğine yardım etmek için siteler için ödeme yapmayı düşünmesi gerektiğini belirtti.
Kısa süre sonra Facebook, içeriği gözden geçirmek için 3.000'den fazla kişiyi işe almaya hazırlandığını açıkladı.
İngiliz hayırseverliği, Çocuklara Zulüm Önleme Ulusal Birliği (NSPCC), Facebook'un nasıl çalıştığına ilişkin raporun "en az söylemek endişe verici" olduğunu söyledi.
Örgüt tarafından yapılan açıklamada, "3000 kişilik ilave bir yönetici kiralamaktan fazlasını yapması gerekiyor" dedi.
"Facebook'u ve diğer sosyal medya şirketlerini, çocukları güvende tutmayı başaramadıklarında bağımsız bir şekilde düzenlenmeli ve para cezası verilmelidir."
Analiz: Rory Cellan-Jones, BBC Teknoloji Muhabiri
Bir süredir tartışmalı içerikle ilgilenmenin Facebook'un karşılaştığı en ciddi sorun olduğu açıktı.
Bu sızdırılan belgeler, denetçilerinin, saldırgan ve tehlikeli materyalleri sahadan uzak tutmak ve özgür konuşmayı bastırmak arasında ne kadar ince çizgi çizdiklerini göstermektedir.
Bir Facebook kullanıcısı, belgelerin şirketin bu konuları ne derece ciddiye aldığını ve düşünceli olduğunu göstereceğini söyledi.
Peki neden dünya moderatörleri için eğitim kılavuzunu yayımlamıyor; böylece dünya çizgiyi nereden görebiliyor?
Facebook'ta okunacak topluluk yönergeleri var ancak şirket, kurallarına çok fazla ayrıntı verirse, sistemi oynamaya çalışanlara rehberlik edecek diye endişeleniyor.
Fakat birçoğuna çarpacak olanlar, daha önce bu tür bir belgeyi gördükleri. En büyük medya kuruluşlarının birçoğu, ne yayınlanacağını ve nasıl yapılacağını ortaya koyan, bir stil rehberi ile birlikte bir dizi editör ilkesine sahip olacak. Personel, bu kurallara uymazlarsa başının dertte olduğunu bilirler.
Tabii ki, Facebook, insanların bir medya işletmesinden ziyade içeriği paylaşmaya geldiği bir platform olduğu konusunda ısrar ediyor.
Hükümetler, sosyal medya devinin, halkın dünyayı nasıl gördüğünü şekillendirmek için herhangi bir gazete veya TV kanalından daha güçlü olduğuna dikkat çektiği için, bu çizginin korunması giderek zorlaşmaktadır.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image