Arama

“SON YAPTIRIM AĞIR UNSURLAR İÇERİYOR”

8 yıl önce


“SON YAPTIRIM AĞIR UNSURLAR İÇERİYOR”
ad image
ad image

İrem ER / AjansHaber

Rusya ve Türkiye arasındaki krizle ilgili her gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Son gelen haberde Başbakan Dmitri Medvedev Türkiye’ye yönelik yeni yaptırım kararlarını imzaladı. Yaptırımlar turizm ve inşaat alanında geçerli olacak.

Son gelişme Türkiye ve Rusya arasındaki krizin geleceği açısından da önemli.

Rusya ve Türkiye arasındaki son gelişmeleri ve krizin geleceğini AjansHaber’e değerlendiren gazeteci Cenk Başlamış, Moskova’dan çelişkili sinyaller geldiğini belirterek krizin yumuşama eğilimine girdiğini söylemenin imkansız olduğunu belirtti. 

Cenk Başlamış Türkiye-Rusya krizine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“MOSKOVA’DAN ÇELİŞKİLİ SİNYALLER GELİYOR”

 Krizin hangi aşamada bulunduğu konusunda Moskova’dan çelişkili sinyaller geliyor. Son 1-2 hafta içinde krizin yavaş yavaş da olsa artık yumuşama eğilimine girmeye başladığını düşünenler artmaya başlamıştı. Ancak, son olarak Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev’in açıkladığı yeni yaptırımlar listesi durumun hiç de öyle olmadığını gösteriyor. Belli ki Rusya, Türkiye’nin ve Türklerin “canını yakma” ve 24 Kasım’da düşürülen uçağının intikamını almak için “cezalandırma” siyasetini sürdürüyor.

“SON YAPTIRIM AĞIR UNSURLAR İÇERİYOR”

Rus uçağının vurulmasından bu yana bir ayı aşan bir süre geçmesine karşın Moskova’nın öfkesi dinmemiş görünüyor. Son yaptırım kararlarını incelersek Rusya’daki Türk şirketleri ve vatandaşları için son derece ağır unsurlar içeriyor. Rusya’da uzun süredir faaliyet gösteren ve büyük miktarlarda yatırım yapmış 53 şirket dışında kalanlara neredeyse hiç hayat hakkı tanınmıyor. “Beyaz liste” dışında kalan şirketlerin ve Türk çalışanlarının Rusya’daki geleceği tam bir muamma. Bu tabloya bakınca krizin yumuşama eğilimine girdiğini söylemek olanaksız.

“RUSYA’NIN ÜÇ KOŞULU VAR”

Yaptırımların ne kadar süreceğini söylemek zor. Rusya bu yaptırımlarla Türkiye’ye, “Yaptığınız cezasız kalmayacak”, kendi kamuoyuna ise, “Türklere uçağımızı düşürmenin bedelini misliyle ödetiyoruz” mesajlarını vermeye çalışıyor. Diğer yandan, kararlardan Rus ekonomisi de etkileniyor, Türkiye’den ithalat yasağı bulunan bazı ürünler yüzünden kimi fabrikalar durma noktasına geliyor. Ambargo kapsamına giren sebze ve meyve girişinin durması iç piyasada fiyatların artmasına, yani enflasyona yol açıyor. İlişkilerin düzelmesi için Rusya’nın üç koşulu var: Düşen uçak için Türkiye’nin özür dilemesi, tazminat ödemesi ve sorumluların cezalandırılması. Bunlar Ankara’nın kabul etmesi zor görünen ağır koşullar. Rusların, duyguların mantığın önüne geçmesine izin verebilen, pire için yorgan yakabilen karakterini de düşündüğümüzde, kendi de zarar görse yaptırımların kısa dönemde kaldırılmayacağını varsayabiliriz.

ORTADOĞU’DAKİ GELİŞMELER KRİZİ NE KADAR ETKİLER?

Ortadoğu’daki gelişmelerle Türk-Rus krizi iç içe artık geçmiş durumda. Rusya, 30 Eylül’de başlattığı Suriye operasyonuyla zaten fiili olarak Türkiye’nin “güney komşusu” oldu. İki ülkenin hedefleri ve çıkarları taban tabana zıt. Rusya Suriye lideri Beşar Esad’ı iktidarda tutmak, Türkiye ise tam tersi devirmek istiyor. İki ülkenin Suriye’de birbirlerinin ayağına basmadan bir adım atması artık olanaksız hale geldi. Üstelik Rusya’nın barış görüşmeleri başladığı zaman Türkiye’yi masadan uzak tutmaya çalışacağı sır değil. Ayrıca, Batı’daki bazı gözlemciler Türkiye’nin 2016 yılında Suriye’ye askeri bir müdahalede bulunabileceğini, Irak’a da müdahil olmaya devam edeceğini düşünüyor. Bu ise, iki ülkenin Suriye’deki “cephe”de de karşı karşıya gelmesi demek. Bu tabloya bakınca, Ortadoğu’daki gelişmelerin Türk-Rus krizini potansiyel olarak daha da derinleştirme tehlikesi taşıdığını söyleyebiliriz.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları AjansHaber’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. AjansHaber tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir.

 

Kaynak: AjansHaber

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image