Arama

Stephen Hawking'in ofisi ve arşivi İngiltere'de korunacak

2 yıl önce

Merhum İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking'e ait makaleler ve çeşitli kişisel eşyalar , Cambridge Üniversitesi ve bir Birleşik Krallık müze grubu tarafından satın alındı.

Stephen Hawking'in ofisi ve arşivi İngiltere'de korunacak
ad image
ad image

 

Cambridge Üniversitesi Kütüphanesi, Bilim Müzesi Grubu ve Birleşik Krallık hükümeti arasındaki bir anlaşma uyarınca, dünyaca ünlü bilim adamlarının ofisinin ve arşivinin tüm içeriği gelecek nesiller için korunacak.

4.2 milyon sterlin (5.9 milyon dolar, 4.8 milyon euro) anlaşma, 10.000 sayfalık Hawking'in bilimsel makalelerinin ve diğer belgelerinin 2018'de öldüğü İngiltere'nin doğusundaki üniversite şehri Cambridge'de kalacağı anlamına geliyor.

Tekerlekli sandalyeleri, konuşma sentezleyicileri ve Cambridge ofisinin tamamı dahil olmak üzere kişisel hatıraları da dahil olmak üzere nesneler Londra Bilim Müzesi'nde yer alacak ve önümüzdeki yıl seçilen önemli noktalar sergilenecek.

Akademik makaleleri ve "The Simpsons" gibi şovlarda yer alan TV senaryoları da dahil olmak üzere 1944'ten 2008'e kadar uzanan belgeleri içeren Cambridge arşivi, Isaac Newton ve Charles Darwin'in makalelerinin yanında yer alacak.

Mart 2018'de 76 yaşında hayatını kaybeden Hawking'in külleri, Londra'daki Westminster Abbey'deki Newton ve Darwin'in mezarlarının yanına defnedildi.

Teorik bir fizikçi olan Hawking, hayatını zaman ve uzayın doğası - görelilik - ve en küçük parçacıkların nasıl davrandığı kuantum teorisi de dahil olmak üzere evrenin gizemlerini çözmeye adadı.

1988'de en çok satan kitabı "Zamanın Kısa Tarihi"nde evrenin ve kara deliklerin yönetim kurallarını çevreleyen belirsiz bilimi popülerleştirdi.

Boyu büyüdükçe, anında tanınan popüler bir figür haline geldi. Motor nöron hastalığı onu tekerlekli sandalye kullanmaya ve bir ses sentezleyicisi dışında konuşamayacak durumda bıraktı.

Bununla birlikte, onu yavaş yavaş hareketliliğinden mahrum bırakan nadir amiyotrofik lateral skleroz (ALS), zihnini köreltmek veya marka zekasını köreltmek için hiçbir şey yapmadı.

Çocukları Lucy, Tim ve Robert Hawking yaptığı açıklamada, "Bu iki önemli kurumun babamızın hayatını gelecek nesiller yararına koruyacak ve mirasını mümkün olan en geniş izleyici kitlesine ulaştıracak olmasından çok memnunuz." Dedi.

"Babamız, herkesin bilimle ilgilenme şansına sahip olması gerektiğine kuvvetle inanıyordu, böylece mirasının Bilim Müzesi ve Cambridge Üniversite Kütüphanesi tarafından destekleneceğine sevinecekti" diye eklediler.

Cambridge Üniversitesi kütüphanecisi Jessica Gardner, arşivinin "kahramanı Newton ve diğer birçok bilim adamının çalışmalarıyla birlikte" şehirde korunduğunu "çok önemli" olduğunu söyledi.

"Mirasın gerçekten önemli bir parçası," diye ekledi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Selim ber

Gerçekten muhteşem bir klip emeğine sağlık diyelim yolu açık olsun, hızlı ve etkili haber için takipdeyim 👍

1 yıl önce
ad image
ad image