Arama

Suriyeli sığınmacıları taşıyan ilk uçak Kanada'da

8 yıl önce


Suriyeli sığınmacıları taşıyan ilk uçak Kanada'da
ad image
ad image

Suriyeli sığınmacıları Kanada'ya taşıyan ilk uçak, ülkenin en büyük şehri olan Toronto’ya indi. Lübnan ve Ürdün'deki kamplardan yola çıkarılarak Almanya üzerinden Kanada’ya getirilen 162 sığınmacıyı, Başbakan Justin Trudeau karşıladı.

I’m pleased to announce the first plane carrying Syrian refugees arrives in Canada tomorrow at 9:15 pm ET. #WelcomeRefugees

— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) 9 Aralık 2015

​Sığınmacılar gelmeden kısa süre önce havalimanı çalışanları ve gönüllülerle vakit geçiren Trudeau, “Bugünü hepimiz hatırlayacağız. Harika bir gece. Kanada’nın bir uçak dolusu yeni Kanadalıyla alakalı olduğunu göstermekle kalmayacağız, aynı zamanda oldukça zor koşullardan kaçan insanlara kalbimizi nasıl açtığımızı anlatacağız”  dedi.

© REUTERS/ Mark Blinch Trudeau, sığınmacıların uçaktan sığınmacı olarak ineceklerini, ama havalimanından tüm sosyal hakları sağlanmış birer Kanadalı olarak çıkacaklarını vurguladı.

Askeri uçakla ülkeye getirilecek ve yaklaşık 140 kişiden oluşan ikinci kafile yarın Montreal’a inecek.

Suriyeliler, ancak gerekli belgeler düzenlendikten sonra kalacakları şehirlere gidecek. Havaalanında işlemleri geç bitenler, dinlenmek üzere şehirdeki otellere gönderilecek.

Kanada, yıl sonuna kadar 10 bin sığınmacı kabul edeceğini, Şubat 2016 sonuna kadar da bu sayının 25 bini bulacağını açıklamıştı.

Kriz zamanlarında kapılarını sığınmacılara açmaktan geri durmayan Kanada, 1990’ların sonunda Kosova’dan 5 bin, 1972’de Uganda’dan en az 5 bin, 1970-1980 arasında da Vietnam’dan 60 bin sığınmacıyı ülkeye kabul etmişti.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image