Arama

Teknik Çadır: Uber kavşağında

6 yıl önce

Bu hafta Tech Tent podcast'te Uber başkanlığı Travis Kalanick'in çarpıcı istifasını keşfediyoruz.

Teknik Çadır: Uber kavşağında
ad image
ad image

 

Ayrıca Hintli BT çalışanlarının kitlesel işten çıkarmalar yaşadığını ve neden sanal gerçekliğin oyunların ve eğlencelerin ötesinde daha ciddi bir amacı olabileceğini soruyoruz.

Uber başını kaybeder

Geçen haftaki Uber kurucusu ve CEO'su Travis Kalanick'in şirketten ayrılma izni aldıktan sonra bazı gözlemciler, bunun Uber'in yönetimine yönelik kargaşanın sona ereceğini - en azından şimdiye kadar - ihtimal dahil almış olabilirlerdi.

Ancak bu hafta şirket, Bay Kalanick'in rolüyle birlikte tamamen geri adım attığını açıkladı - şirketin yönetim kurulunda kalmasına rağmen.

Hareket, Über patronlarının kadın çalışanlara ve müşterilere verdikleri muameleyle ilgili bir dizi skandalın ardından geldi.

Mesele son zamanlarda kadın eski bir çalışanın yöneticilerin iş yerinde cinsiyet ayrımcılığı konusundaki şikayetlerinde nasıl davranamadıklarını ayrıntılarıyla anlatan bir blog yazısı yayınlamıştı. Bu, eski ABD Başsavcısı Eric Holder'ın şirketin kültürünü değiştirebilecek ve daha iyi yönetilebilecek yollar öneren bir soruşturma sonucunu doğurdu.

Sarah Lacy, 2011'de Travis Kalanick ile röportaj yaptı

Podcast'te, Silicon Valley teknoloji muhabiri Sarah Lacy ile görüşüyoruz. Sarah Lacy, ekibiyle birlikte Uber'in kadınlara yönelik tutumlarını bildiren ilk kişiler arasındaydı. Üç yıl içinde, ailenin Uber'den bir çeşit misilleme ile karşılaşıp çalışamayacağını merak etmeden uyanamayacağını ilk kez söyledi.

Ancak Uber, tamamen farklı türde bir üst düzey yöneticilik görevinde bulunmadıkça kültürünü değiştirebileceğini düşünmenin iddialı olabileceğini belirtti.

"Buraya büyük bir kültürel sıfırlama olacağına inanmak zor ve bu rejim altında çalışan kişiler tarafından tamamen işe alınan bir şirketin aniden büyük bir kültürel yeniden değişim yapacağına inanmak zor" diyor.

Hindistan'ın BT çalışanları işsiz

Son yıllarda Hindistan'ın BT sektörü, ülkenin hızlı ekonomik büyümesi için bir poster çocuğu oldu. Dünya çapında markalara dış kaynaklı BT hizmetleri sunarak, milyarlarca dolarlık sanayi, Hintlilere milyonlarca iş yaratmada yardımcı oldu.

Fakat sektör, Batılı şirketlerin bazı BT işlerini eve getirme eğiliminden dolayı yavaşlamaya başlamış ve otomasyon yoluyla ilerleme kaydedilmiştir. Hintli işçiler tarafından yapılmış olan bazı işler artık yazılım tarafından halledilebilir. Bu değişiklikler ciddi kesintilere yol açtı ve önümüzdeki aylar ve yıllar boyunca daha fazla işten çıkarmalar olabileceğinden korkular var.

BBC'nin Sameer Hashmi, işçileri ve yöneticileri karşılamak için Hindistan'ın Silikon Vadisi olarak kabul edilen Bangalore'ye gitti.

On yıldır prestijli bir IT mesleğinde çalıştıktan sonra 49 yaşındaki Pankaj Rao ile bir araya geldi ve tüm ekibiyle birlikte görevden alındı. O şimdi çılgınca ilerideki işverenlere özgeçmiğini gönderiyor.

"Babam, eşim, çocuklarımın hepsi yarın ne olacağını merak ediyor" diyor.

Ancak IT devi Tech Mahindra'nın teknoloji sorumlusu Atul Kanwar, tekrar eden görevleri içeren tüm işlerin otomatikleştirileceğini söylüyor.

"Otomasyon çok yaygındır," diyor. "En alttaki noktada yapıyorduk ama şimdi otomasyon tekrarlayan bir görev." Çalışanlara tavsiyelerde bulunur: "Zaman içinde, tekrarlayan bir görev yapmadığınızdan emin olun."

Uzaya sanal bir gezi

Şimdiye kadar, sanal gerçeklik için odaklanma oyun ve eğlence üzerinde olmuştur. Fakat sözde "katil başvuru" işyerinde, örneğin eğitim personeli için olabilir mi?

Zoe Kleinman, Hamsley, Hampshire'daki IBM araştırma laboratuvarlarını ziyaret ederek VR simülasyonunu denedi.

Bir İngiliz kırsal evinden, Uluslararası Uzay İstasyonuna sanal bir ziyarette bulundu ve burada gezindi ve hatta teknenin dışını keşfetmek için bir kulübe vasıtasıyla Uzaya fırladı.

IBM'deki yeni teknoloji uzmanı Gwillam Newton, Zoe'ye şirketin havacılık gibi şirketler için havalimanından ayrılmadan hava yolu aracı yetiştirmenin bir yolu olarak teknolojiyi nasıl kullandığını anlatıyor.

"İnsanları zorlayıp eğitmek ya da pahalı olan yerler, bunun gibi birkaç sanal gerçeklik kulesi oluşturmanız ve insanlar sanal gerçekliği güvenli ve düşük maliyetli bir şekilde keşfedebilmenizdir."

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image