Arama

Tesbih'te Tarihin İzleri Bulut Tesbihcilik Koleksiyonunda

3 yıl önce

​Bulut Tesbihcilik, Mardin'den yola çıkan ve dünyanın her yerine ulaşan özel üretim tesbih ve kolyeler ile beğeni topluyor. Genç girişimcilerimizden olan Halil BULUT ve Fatih AÇAN'ın ortaklığında yürütülen ve Mardin Tarihi Çarşısında hizmet veren Bulut Tesbihcilik, yoğun ilgi görüyor.

Tesbih'te Tarihin İzleri Bulut Tesbihcilik Koleksiyonunda
ad image
ad image

Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan tesbih, hem dini açıdan, hemde kullanıcılarının alışkanlıkları nedeniyle, her dönem sanatçıları olan ve bir çok farklı objeden üretilerek günümüze kadar gelen en önemli aksesuarlar arasında yer alıyor. Ayrıca erkekler için tesbih önemli bir aksesuar olduğu gibi, kadınlar için özel objelerden yapılan kolyeler büyük önem taşıyor.

Osmanlı'da Tesbih'in Önemi

Osmanlı döneminde tesbih oldukça önemliydi. Öncesinde sadece din adamlarının kullanmış olduğu tesbihler, artık halk ile buluşmaya başladı ve özellikle bu dönemde dünyanın bir çok yerine yayılmaya başladı. Osmanlı döneminde tesbih sanatçılarının da ayrı bir yeri ve önemi vardı. Özel taşların ve malzemelerin farklı ülkelerden getirilerek, burada ustaların elinde işlenmesi ve ardından Padişaha hediye edilerek, bahşiş alınması geleneklerimiz arasında yer alıyor. Bugün koleksiyoncular için bu tesbihleri bulmak çok zor olmakla birlikte, Avrupa'daki müzayedelere çıkan Osmanlı döneminde yapılmış tesbihler ciddi talep görüyor.

Türkiye Cumhuriyeti Döneminde Tesbihçilik

Tesbih bizim toplumumuz için her zaman önemli olsa da, Cumhuriyet döneminde farklı bir boyuta geçiyor. Çünkü Osmanlı döneminde yetişmiş ustalar, Cumhuriyetin ilk kıllarında balkalit denilen bir maddeyi işlemeye başlıyor. Bu malzeme çok güçlü olup, yanma ya da kırılma yapmazken, fabrikada ki yanlış üretim nedeniyle belirli bir süre sonra renk değiştiriyor. İşte bu renk değiştiren tesbipler ve kolyeler bugün oldukça önemli bir boyutta.

Bulut Tesbihcilik İlgi Odağı Haline Geldi!

Hem Osmanlı döneminin izlerini kullanan ve hemde Cumhuriyet dönemindeki önemli tesbih ustalarının tesbihlerini de vitrinlerinden müşterilerine sunan Bulut Tesbihçilik, özel objeler ile ürettikleri tesbih ve kolyeler ile yoğun ilgi görüyor.

Kısa sürede Türkiye'nin her yerinden tesbih koleksiyoncularının aradığı tesbihçiler haline gelmeleri, ellerindeki tesbih ve kolyelerin ne kadar kıymetli olduğunu gösteriyor. Üstelik Mardin'in usta sanatçılarının motif gibi işledikleri bu tesbihler, geleneksel telkarinin de izlerini taşıyor.

Bulut Tesbihçilik bugün Mardin tarihi çarşısında her gün birbirinden farklı çeşitlerde tesbih ve kolye üretimi yapıyor. Tarihi geçmişi çok eski olan, tesbih sanatına yeni bir yön vermeyi düşündüklerini söyleyen genç ortakların, yeni tesbih ve kolye modelleri geçtiğimiz birkaç yılda aksesuar severlerin ilgi odağı olmayı başardı.

Tesbih ve kolye üreten genç girişimciler; Halil BULUT ve Fatih AÇAN tesbihin sadece Türkiye'de değil, dünya genelinde bilinen bir sanat olmasından dolayı ürettikleri modelleri, tarihin ana motifleri ve efsaneleri ile bütünleştiriyor ve tüm dünyaya hitap edecek ortak tasarımlı koleksiyonları ile çıktıkları bu yolda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyorlar.

Bulut Tesbihçilik sürekli artan tesbih ve kolye çeşitlerini Mardin Tarihi Çarşısında bulunan merkezleri üzerinde vitrine koymuş durumda. Şar Mahallesi 1 Caddesi No:384 Artuklu'da bulunan mağazalarını ziyaret ederek, özel üretimli tesbih ve kolyeleri inceleyebilirsiniz.

Artık internet sayesinde, aradığımız kriterlere göre tesbih bulabiliyor. Bu bağlamda aşağıda bulunan sosyal medya hesaplarını ziyaret ederek, özel koleksiyonlarını inceleyebilirsiniz.

Bulut Tesbihçilik İnstagram hesabı için https://www.instagram.com/bulutesbihcilik linkini tıklayınız.

Bulut Tesbihçilik Facebook hesabı için https://www.facebook.com/bulutesbihcilik linkini tıklayınız.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image