Arama

Türk dışişleri bakanı önümüzdeki hafta Soçi'yi ziyaret edecek

3 yıl önce

Diplomatik kaynaklara göre, üst düzey Türk diplomat önümüzdeki hafta Soçi'yi ziyaret edecek ve Rus mevkidaşıyla görüşecek.

Türk dışişleri bakanı önümüzdeki hafta Soçi'yi ziyaret edecek
ad image
ad image

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 29 Aralık'ta Sergey Lavrov ile bir araya gelecek . İki yetkilinin ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel meseleleri ele alması bekleniyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova'nın yaptığı açıklamaya göre Lavrov ve Çavuşoğlu, Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ konusunda varılan anlaşmanın uygulanmasını görüşecek.

Moskova'da düzenlediği basın toplantısında konuşan Zakharova, vurgunun olası çatışma risklerinin en aza indirilmesi ve taraflara insani yardım sağlanması üzerinde olacağını söyledi.

"Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 29 Aralık'ta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un daveti üzerine ülkemize, Soçi kentine, bünyesinde faaliyet gösteren Ortak Stratejik Planlama Grubu'nun 8. toplantısına katılmak üzere bir çalışma ziyareti gerçekleştirecek. Rusya-Türkiye Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi çerçevesi.

"Odak noktası, ateşkes ve Dağlık Karabağ ihtilaf bölgesindeki tüm askeri operasyonları izlemek için Rusya-Türkiye ortak merkezinin kurulması olacak." Dedi.

Zakharova'ya göre, iki bakanın gündeminde Orta Doğu, Kuzey Afrika, Kafkaslar, Orta Asya, Ukrayna ve Karadeniz bölgelerindeki durum da dahil olmak üzere "çok çeşitli bölgesel ve uluslararası meseleler" var.

Ayrıca iki bakan, uluslararası kuruluşların sitelerinde etkileşimin etkinliğini artırmanın yollarını tartışacaklarını söyledi.

Konsey önceki toplantı Antalya, Mart 29, 2019 tarihinde yapılmıştır Türkiye.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image