Arama

Türk FM, Yunan mevkidaşına açıklamalarda bulundu

3 yıl önce

Türkiye dışişleri bakanı, yerel bir gazeteye verdiği tartışmalı sözler nedeniyle 20 Aralık'ta Yunan mevkidaşını eleştirdi

Türk FM, Yunan mevkidaşına açıklamalarda bulundu
ad image
ad image

 

Mevlüt Çavuşoğlu Twitter'da yaptığı açıklamada, "Sevgili Niko, işte yeni yıl için dostça bir tavsiye - başkalarından yardım istemeyi ve Yunan halkının haysiyetini zedelemeyi bırakın" dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias , Cumartesi günü yerel Parapolitika gazetesine verdiği röportajı, Türkiye aleyhindeki son AB Konseyi kararlarının "yeterli" olmadığını ve ABD'nin Türkiye'ye "NATO ittifakını tehdit ettiği" gerekçesiyle yaptırım uyguladığını söyledi.

Buna cevaben Çavuşoğlu, "2021, doğrudan, içten ve ciddiyetle konuşarak farklılıklarımızı adil bir şekilde çözdüğümüz yıl olabilir" dedi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkiler çeşitli sorunlar nedeniyle çelişiyor.

Doğu Akdeniz'de en uzun kıta sahil şeridine sahiptir Türkiye, Yunanistan ve Rum yönetimi tarafından denizcilik sınır iddiaları reddetti ve bu aşırı iddialar Türkiye ve hem de egemen haklarını ihlal vurguladı Türk Kıbrıslıların.

Ankara, son aylarda Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarını araştırmak için çok sayıda sondaj gemisi gönderdi ve hem bölgedeki hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki haklarını iddia etti.

Türk liderler, Ankara'nın bölgedeki çözülmemiş tüm sorunların uluslararası hukuk, iyi komşuluk ilişkileri, diyalog ve müzakereler yoluyla çözülmesinden yana olduğunu defalarca vurguladılar.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image